The cost of a half-gallon

Showing results 1 through 10 of 45,962.
  1. The cost of a half-gallon of orange juice at your local store is $2.78. Write this as a unit rate.(1 point) Responses $5.56/1
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 88 views
  2. The cost of a half gallon of ice cream at your local store is $5.46 points write this as a unit rate.$2.73/1 gallon $5.46/ 1
    1. answers icon 1 answer
    2. shoto asked by shoto
    3. views icon 149 views
  3. The cost of a half-gallon of orange juice at your local store is $2.78. Write this as a unit rate.$2.78/1 gallon $4.36/1 gallon
    1. answers icon 1 answer
    2. ... asked by ...
    3. views icon 242 views
  4. The cost of a half-gallon of paint at a paint store is $17.99. Write this as a unit rate.Responses 35.98$/1 gallon 26.99$/1
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 98 views
  5. 22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon city $3.08 per
    1. answers icon 11 answers
    2. Anna asked by Anna
    3. views icon 2,344 views
  6. A grocery store bought milk for $2.50 per half gallon and stored it in two refrigerators. During the night, one refrigerator
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 90 views
  7. REVIEW: Candace purchased 6 gallons of gas for $13.56. What is the constant of proportionality that relates the cost in dollars,
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 59 views
  8. The cost of your favorite lemonade is $3.84 for 3 gallons. Write this as a unit rate.A. $3.84/1 gallon B. $1.28/1 gallon C. 1
    1. answers icon 3 answers
    2. Callie asked by Callie
    3. views icon 4,083 views
  9. Janine is having seven friends over for breaksfast. Of the eight people who will be eating breakfast, six like orange juice
    1. answers icon 1 answer
    2. Kiyoshi Kasume(Help?) asked by Kiyoshi Kasume(Help?)
    3. views icon 558 views
  10. The cost of your favorite lemonade is $3.84 for 3 gallons. Write this as a unit rate.$3.84/1 gallon $1.28/1 gallon 1 gallon/
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 44 views