Ask a New Question
Search
The cost, y, of gummy
Claire works at the Sweet Shop, where candy is bagged and sold by its weight. Claire's last 4 sales of gourmet gummy worms are
1 answer
95 views
The cost, y, of gummy bears can be
represented by the equation y = 1.5x, where x is the number of pounds of gummy bears.
1 answer
32 views
A candy store makes a 10-lb mixture of gummy worms, candy corn, and sourballs. The cost of gummy worms is $1.00 per pound, candy
0 answers
asked by
gabby
869 views
A shop sells candies by weight. Monisha bought 2 full bags of chocolates and 3 full bags of gummy bears for $23.50. If 3/4 of a
1 answer
asked by
Ashley
956 views
A candy store makes a 9-pound mixture of gummy candy, jelly beans, and hard candy. The cost of gummy candy is $2.00 per pound,
1 answer
asked by
Imgivinguponschool
102 views
A candy store makes an 11-pound mixture of gummy candy, jelly beans, and hard candy. The cost of gummy candy is $2.00 per pound,
2 answers
210 views
A candy store makes a 9-pound mixture of gummy candy, jelly beans, and hard candy. The cost of gummy candy is $2.00 per pound,
1 answer
246 views
A candy store makes a 9-pound mixture of gummy candy, jelly beans, and hard candy. The cost of gummy candy is $2.00 per pound,
2 answers
asked by
Daniel
3,778 views
While selecting candy for students in his class, Professor Murphy must choose between gummy candy and licorice nibs. Gummy candy
0 answers
asked by
Anonymous
525 views
The ratio of gummy bears to gummy worms in a bag of candy is 5:4. If there are 160 gummy worms in the bag of candy, how many
gumm
1 answer
7 views