The cost, C, in dollars of producing n yearbooks is

  1. The cost C in dollars of producing n yearbooks is represented by the equationC=1000+5n How much would it cost to produce 75n
    1. answers icon 3 answers
    2. Emily asked by Emily
    3. views icon 1,236 views
  2. The cost, C, in dollars of producing n yearbooks is represented by the equationC =1000+5n Last year it cost $1375 for all the
    1. answers icon 2 answers
    2. Emily asked by Emily
    3. views icon 546 views
  3. Ace manufacturing has determined that the cost of labor for producing x transmissions is 0.3x2+400x+550 dollars, while the cost
    1. answers icon 1 answer
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 1,318 views
  4. Someone analyzed data for 10 weeks of production and now estimates marginal cost for producing x units in a week (in thousands
    1. answers icon 2 answers
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 357 views
  5. A sportswear manufacture determines that the marginal cost of producing x worm-up suits is given in dollars by 20-0.015x.if the
    1. answers icon 0 answers
    2. Rose asked by Rose
    3. views icon 560 views
  6. A company estimates that the marginal cost (in dollars per item) of producing x items is . If the cost of producing one item is
    1. answers icon 0 answers
    2. Sam asked by Sam
    3. views icon 713 views
  7. * I posted this before, but I left out the equation, sorry.A company estimates that the marginal cost (in dollars per item) of
    1. answers icon 0 answers
    2. Sam asked by Sam
    3. views icon 719 views
  8. If the total cost function for producing x lamps isC(x) = 90 + 36x + 0.1x^2 dollars, producing how many units will result in a
    1. answers icon 1 answer
    2. Tom asked by Tom
    3. views icon 1,749 views
  9. Number of Workers Output Total Cost Fixed Cost Variable Cost1 20 $300 $250 $50 2 35 $352 $250 $102 3 45 $406 $250 $156 4 50 $462
    1. answers icon 1 answer
    2. 1 asked by 1
    3. views icon 149 views
  10. Ace manufacturing has determined that the cost of labor for producing x transmissions isL(x) = 0.3x2 + 400x + 550 dollars, While
    1. answers icon 0 answers
    2. Ashley asked by Ashley
    3. views icon 693 views