Ask a New Question
Search
Sandra bought 5 pounds of sweet potatoes for $7.20. What
Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.60. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
9 answers
136 views
Sandra bought 5 pounds of sweet potatoes for $7.20. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
1 answer
asked by
drakeboing
8 views
Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $6.32. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
A. $10.32 B. $1.49 C. $0.63
1 answer
13 views
sandra bought 3 pounds of sweet potatoes for $4.14 what is the cost per pound of the sweet potatoes
1 answer
asked by
z
73 views
Becky was buying soup ingredients at the supermarket. She spent $6 on a pumpkin and also bought some sweet potatoes, which cost
1 answer
16 views
Amanda and Jessica bought vegetables for their newly opened restaurant. Amanda bought potatoes and onions. For every 18 pounds
1 answer
asked by
ash
1,531 views
Elizabeth's Restaurant bought 5 pounds of onions. The restaurant bought 4 5/6 times as much potatoes as onions. How many pounds
1 answer
asked by
Brianna sapp
3 views
at the market, potatoes cost $1.15 per pound. imagine you bought $3.45 worth of potatoes. how many pounds of potatoes did you
1 answer
asked by
b
58 views
Morgan wanted to make mashed potatoes. She bought a 4+pound bag of potatoes. Two-sixth of the bag was rotten and had to be
1 answer
asked by
Saud
411 views
Bot Randi places 2 bags of potatoes in a bin. Each bag contains 3.5 pounds of white potatoes and 2 3/4 pounds of yellow
1 answer
asked by
Jello
60 views