Ruth buys 20 pencils for $20. some cost $4,some $0.25

  1. Ruth buys 20 pencils for $20. some cost $4,some $0.25 and some $.50 each. at least one of each. How many of each price?
    1. answers icon 1 answer
    2. al asked by al
    3. views icon 513 views
  2. Pencils cost 20 cents and pens cost 50 cents. Mabel buys x pencils and y pens, spending $2.00. Write an equation in standard
    1. answers icon 1 answer
    2. Haley asked by Haley
    3. views icon 494 views
  3. Josh buys 6 pencils at the bookstore. Each pencil costs $0.20 How can Josh use the number line to find the total cost of the
    1. answers icon 1 answer
    2. Ren asked by Ren
    3. views icon 12 views
  4. A child buys a pen and 3 pencils. The pen costs 90 pence. The pencils cost x pence each. How much did he spend?
    1. answers icon 1 answer
    2. Antony Joseph asked by Antony Joseph
    3. views icon 137 views
  5. James has 1800sh to buy pencils. There two types of pencils, cheap and expensive The prices differ for 40 sh. If he buys cheap
    1. answers icon 2 answers
    2. Justice asked by Justice
    3. views icon 556 views
  6. Matt spends $10 on 3 pens and 7 pencils and has some money left.If he buys another pen, he will be short of $0,40. However, if
    1. answers icon 1 answer
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 192 views
  7. A boy buys a pen and 2 pencils. The pen costs 50 pence. The pencils cost X pence each. How much did he spend?
    1. answers icon 2 answers
    2. Antony Joseph asked by Antony Joseph
    3. views icon 140 views
  8. Julio has $3.30 left from his allowance. He buys pencils that cost $0.55 each. How many pencils can Julio buy?
    1. answers icon 2 answers
    2. Herbert asked by Herbert
    3. views icon 779 views
  9. Pencils cost 20 cents and pens cost 50 cents. Mabel buys x pencils and y pens, spending $2.00.what is the slope and what does it
    1. answers icon 1 answer
    2. Sarah asked by Sarah
    3. views icon 532 views
  10. he cost of one pencil is $3, and the total cost of three pencils is $9. Which of the following is true?A. The number of pencils
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 88 views