Ask a New Question
Search
Reginald spent $2.86 on 4(2)/(5) pounds of bananas. What is
Reginald spent $2.86 on pounds of bananas. What is the cost of one pound of bananas?
Responses A $0.65$0.65 B $0.67$0.67 C
1 answer
asked by
eating children i mean food
136 views
Reginald spent $2.86 on pounds of bananas. What is the cost of one pound of bananas?
Responses A $0.65$0.65 B $0.67$0.67 C
1 answer
asked by
Fatima
170 views
Reginald spent $2.86 on 4(2)/(5) pounds of bananas. What is the cost of one pound of bananas? Responses A $0.65$0.65 B
3 answers
asked by
burrito
226 views
Reginald spent $2.86 on 4.75 pounds of bananas. What is the cost for one pound of bananas
1 answer
47 views
Coby sells apples and bananas at his fruit store. He charges $6 for a pound of bananas, and $8 for a pound of apples. If a
2 answers
asked by
Anonymous
1,025 views
Lydia buys 5 pounds of apples and 3 pounds of bananas for a total of $8.50. Ari buys 3 pounds of apples and 2 pounds of bananas
7 answers
14 views
A scale shows that four bananas weigh 2 lbs. Each banana weighs the same amount. If Molly wants to buy a total of 5 pounds of
5 answers
asked by
vishnu
769 views
Bananas are on sale for $0.40 a pound, and you have a coupon for $0.25 off your total purchase. Write a function rule for the
5 answers
asked by
Leslie
6,438 views
A grocer bought 300 pounds of bananas at 30 cents per pound. Experience at this store indicates that, as a result of aging, 30%
1 answer
asked by
Heyhi
776 views
Country A has a temperate climate and can grow bananas in the spring.
It produces 42,000 pounds of bananas per year per growing
1 answer
asked by
Jett
30 views