Ask a New Question
Search
Price: 172.00 tax rate 11%
Use the code to answer the question.
def add_tax(price, rate): tax = price * rate/100 return price + tax Which sample represents
1 answer
17 views
Look at the table showing different prices for cans of soup.
Prices for Soup Price A Price B Price C $3.87 for 3 $2.38 for 2
1 answer
42 views
the unit price of an item at a grocery store is a familiar example of a unit rate. find the unit price of each box of cereal. a.
6 answers
asked by
lisa
1,369 views
1) A price p (in dollars) and demand x for a product are related by
2x^2+6xp+50p^2=10600. If the price is increasing at a rate of
1 answer
asked by
Alison
1,890 views
The rate of discount, R, can be determined using the formula , where P is the regular price of an item and D is the discounted
1 answer
87 views
According to the formula,
Bond price= y/r so bond price has a inverse relationship with interest rate.i.e. interest rate
2 answers
asked by
David
549 views
A car is priced at $10,988 and the state sales tax rate is 7.2%. The county also collects an additional tax at a rate of 1.6%.
De
1 answer
asked by
CollegeStudent
70 views
find the discount and sale price for the following items. If necessary, round to the nearest cent. show work
21. retail price:
1 answer
asked by
MannyThomas
139 views
Choose the two true statements from the following.
Options A) If the rate of inflation as measured by the RPI is 2%, then a
2 answers
asked by
S Rey
599 views
A price (in dollars) and demand for a product are related by
2x^2-5xp+50p^2=21200 If the price is increasing at a rate of 2
0 answers
asked by
Michelle
863 views