Pecans sells for $3.50 a

  1. A man sells a nut mixture consisting of 1/3 pecans and 2/3 cashews. Pecans cost 3 times as much as cashews. if a pund of the
    1. answers icon 1 answer
    2. lisa asked by lisa
    3. views icon 838 views
  2. a man picks 6 pounds of pecans. he used 1/3 pecans in a pie recipe. he puts the pecans that are left in 1/4 pound bags. how many
    1. answers icon 1 answer
    2. lisa asked by lisa
    3. views icon 567 views
  3. Ashton picked 6 pounds of pecans. He used 1/3 of the pecans in a soup recipe. Ashton puts the pecans that are left in 1/4-pound
    1. answers icon 0 answers
    2. U shud help me asked by U shud help me
    3. views icon 427 views
  4. Lorena hadcup of pecans. She used Lorena had 7/8 cup of pecans. She used 1/4 cup of pecans in cookies and plans to use the rest
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 70 views
  5. A grocery store wants to make a mixture of nuts consisting of cashews and pecans. The cashews sell for $4 per pound while the
    1. answers icon 3 answers
    2. ?? asked by ??
    3. views icon 1,748 views
  6. Ashton picks 6 pounds of peacans. He used 1/3 of the pecans in a soup recipe. Ashton puts the pecans that are left in 1/4-pound
    1. answers icon 1 answer
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 342 views
  7. Clive started with 12 cups of pecans. After using some pecans to make muffins, he has fewer than cups of pecans left to make
    1. answers icon 1 answer
    2. llewnraBynnhoJ asked by llewnraBynnhoJ
    3. views icon 65 views
  8. Clive started with 12 cups of pecans. After using some pecans to make muffins, he has fewer than cups of pecans left to make
    1. answers icon 1 answer
    2. llewnraBynnhoJ asked by llewnraBynnhoJ
    3. views icon 72 views
  9. Pecans sells for $3.50 a pound. Almonds sells for $5 pound. How many pounds of each should be used to make 15 pounds of mixture
    1. answers icon 2 answers
    2. Mary asked by Mary
    3. views icon 751 views
  10. Working together, 6 friends pick 14 2/3 pounds of pecans at a pecan farm. The divide the pecans equally among themselves. How
    1. answers icon 1 answer
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 544 views