Peanuts, walnuts, and cashews are

  1. A nut wholesalersells a mix of peanuts and cashews. He charges $2.80 per pound for peanuts and $5.30 per pound for cashews. If
    1. answers icon 1 answer
    2. cherrel asked by cherrel
    3. views icon 904 views
  2. A nut wholesaler sell two types of mixes of cashews and peanuts. He makes low-grade mix containing 8 pound of peanuts and 4
    1. answers icon 1 answer
    2. Amartya asked by Amartya
    3. views icon 1,071 views
  3. A nut wholesaler sells two types of mixes of cashews and peanuts. He makes a low-grade mix containing 8 pounds of peanuts and 4
    1. answers icon 3 answers
    2. asingh asked by asingh
    3. views icon 1,103 views
  4. a candy company has 130 pounds of cashews and 170 pounds of peanuts which they combine into different mixes the deluxe has half
    1. answers icon 2 answers
    2. Mary asked by Mary
    3. views icon 2,325 views
  5. a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. the manager decides to mix 30 pounds of peanuts with
    1. answers icon 3 answers
    2. sha asked by sha
    3. views icon 2,013 views
  6. A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The manager decides to mix 30 pounds of peanuts with
    1. answers icon 5 answers
    2. addy2017 asked by addy2017
    3. views icon 1,911 views
  7. Peanuts, walnuts, and cashews are mixed by volume in the ratio 5:3:2, to make a party snack. The number of cups of walnuts
    1. answers icon 5 answers
    2. Terrence asked by Terrence
    3. views icon 2,958 views
  8. Peanuts, walnuts, and cashews are mixed by volume in the ratio 5:3:2, to make a party snack. The number of cups of walnuts
    1. answers icon 2 answers
    2. Terrence asked by Terrence
    3. views icon 532 views
  9. Peanuts, walnuts, and cashews are mixed by volume in the ratio 5:3:2, to make a party snack. The number of cups of walnuts
    1. answers icon 2 answers
    2. Terrence asked by Terrence
    3. views icon 507 views
  10. you want to sell 1lb jars of mixed peanuts and cashews for $5. you pay $3 per pound for peanuts and $6 for cashews. You plan to
    1. answers icon 1 answer
    2. Sophie asked by Sophie
    3. views icon 272 views