Organic Foods Inc. sells 50-pound

  1. Organic Foods Inc. sells 50-pound bags of grapes to the public schools for $10 a bag. The fixed costs of this operation are
    1. answers icon 1 answer
    2. Jen asked by Jen
    3. views icon 653 views
  2. The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per pound and premium cashews for $13 per pound. The manager
    1. answers icon 3 answers
    2. sandra asked by sandra
    3. views icon 1,963 views
  3. You buy 3 pounds of organic apples for $7.50. The graph shows the price for regular apples. What is the unit rate for each type
    1. answers icon 1 answer
    2. August asked by August
    3. views icon 101 views
  4. The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth $2.30 per
    1. answers icon 1 answer
    2. nora asked by nora
    3. views icon 863 views
  5. The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth $2.30 per
    1. answers icon 1 answer
    2. June asked by June
    3. views icon 1,500 views
  6. 17. The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth $2.30
    1. answers icon 1 answer
    2. martin asked by martin
    3. views icon 187 views
  7. The price for pears is y = 2.75x. Which line would have the steepest slope if organic apples and pears were added to the graph?A
    1. answers icon 4 answers
    2. Researcher asked by Researcher
    3. views icon 4,142 views
  8. A coffee distributor needs to mix a(n) Organic Free Trade coffee blend that normally sells for $8.30 per pound with a Rift
    1. answers icon 1 answer
    2. Jennifer asked by Jennifer
    3. views icon 1,643 views
  9. You buy 3 pounds of organic apples for $7.50. The graph shows the price for regular apples. What is the unit rate for each type
    1. answers icon 2 answers
    2. two asked by two
    3. views icon 584 views
  10. You buy 3 pounds of organic apples for $7.50. The graph shows the price for regular apple's. What is the unit rate for each type
    1. answers icon 6 answers
    2. UNIT 2 LESSON 9 /FUNCTIONS/SOLVING SYSTEMS OF.. asked by UNIT 2 LESSON 9 /FUNCTIONS/SOLVING SYSTEMS OF..
    3. views icon 1,257 views