One type of decorative ribbon regularly costs $3.59 per yard.

  1. One type of decorative ribbon regularly costs $3.59 per yard. When the ribbon is on sale, it cost $2.19 per yard. Which is the
    1. answers icon 1 answer
    2. Jane asked by Jane
    3. views icon 1,057 views
  2. Molly wants to purchase ribbon to make bows. Red ribbon costs $1.59 per yard and gold ribbon costs $2.70 per yard. How many
    1. answers icon 1 answer
    2. doug asked by doug
    3. views icon 509 views
  3. The drama teacher is making costumes for the school play. Each costume requires 1 and 2/3 yards of material and 3/4 of a yard of
    1. answers icon 6 answers
    2. Ashlie asked by Ashlie
    3. views icon 1,996 views
  4. The drama teacher is making costumes for the school play. Each costume requires 1 3/4 yards of material and 2/3 of a yard of
    1. answers icon 1 answer
    2. officaloliviab asked by officaloliviab
    3. views icon 1,096 views
  5. The ribbon measured 45of a yard. Jamie trimmed off a piece from the ribbon that was 12 of a yard. How long is the other piece of
    1. answers icon 1 answer
    2. T315 asked by T315
    3. views icon 13 views
  6. The ribbon measured 4/5of a yard. Jamie trimmed off a piece from the ribbon that was 1/2 of a yard. How long is the other piece
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 17 views
  7. A store is selling ribbon by the yard. Mike bought 8 yards of red ribbon. Each yard costs $3.50. Complete and solve the working
    1. answers icon 1 answer
    2. .... asked by ....
    3. views icon 128 views
  8. Sandra has ribbons that are 3/4 yard, 2/6 yard, and 4/7 yard long. She needs to use the ribbon longer than 2/3 yard to make a
    1. answers icon 2 answers
    2. Etel asked by Etel
    3. views icon 1,213 views
  9. A store is selling ribbon by the yard might bought 8 yd of red ribbon each yard cost $3.50 complete south of work and equation
    1. answers icon 1 answer
    2. Consider the advertisement offering a promotion of asked by Consider the advertisement offering a promotion of
    3. views icon 7 views
  10. A store selling ribbon by the yard Mike bought eight yards of red ribbon each yard cost $3.50 complete and solve the working
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 134 views