One kilowatt-hour (kWh) is the

  1. One kilowatt-hour (kWh) is the amount of work or energy generated when one kilowatt of power is supplied for a time of one hour.
    1. answers icon 0 answers
    2. Candy asked by Candy
    3. views icon 1,340 views
  2. The electric company charges by the kilowatt hour, you used 805 kilowatt hours and the power company charges0.04567 / kilowatt
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 29 views
  3. The electric company charges by the kilowatt hour, you used 805 kilowatt hours and the power company charges0.04567 / kilowatt
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 38 views
  4. Power companies typically bill customers based on the number of kilowatt-hours used during a single billing period. A kilowatt
    1. answers icon 2 answers
    2. HELLO asked by HELLO
    3. views icon 3,549 views
  5. Power companies typically bill customers based on the number of kilowatt-hours used during a single billing period. A kilowatt
    1. answers icon 2 answers
    2. questioner asked by questioner
    3. views icon 637 views
  6. Consumers pay for electricity by the kilowatt-hour (the amount of electricity used by a 1,000-watt appliance in one hour). If
    1. answers icon 3 answers
    2. Mike asked by Mike
    3. views icon 715 views
  7. one kilwatt/hour (kWh) is the amount of work or energy generated when one kilowatt of power is supplied fr a time of one hour. a
    1. answers icon 1 answer
    2. taylor asked by taylor
    3. views icon 1,195 views
  8. The formula B=40+2w/3 is USed for working out the electricity bill of b-naira for a month, in which W -kilowatt -hour of
    1. answers icon 1 answer
    2. Okah asked by Okah
    3. views icon 1,211 views
  9. the cost of operating an appliance varies jointly as the number of watts drawn, the hours of operation and the cost per
    1. answers icon 2 answers
    2. ryan asked by ryan
    3. views icon 407 views
  10. the cost of operating an appliance varies jointly as the number of watts drawn, the hours of the operation and the cost per
    1. answers icon 4 answers
    2. Yune asked by Yune
    3. views icon 4,744 views