Nuts worth $3 per lb

  1. Randall wants to mix 41 lb of nuts worth ​$2 per lb with some nuts worth ​$8 per lb to make a mixture worth ​$7 per lb.
    1. answers icon 1 answer
    2. Sarah asked by Sarah
    3. views icon 1,643 views
  2. Randall wants to mix 22 lb of nuts worth ​$1 per lb with some nuts worth ​$9 per lb to make a mixture worth ​$8 per lb.
    1. answers icon 1 answer
    2. Colby asked by Colby
    3. views icon 782 views
  3. Randall wants to mix 41 lb of nuts worth ​$2 per lb with some nuts worth ​$8 per lb to make a mixture worth ​$7 per lb.
    1. answers icon 2 answers
    2. Sarah asked by Sarah
    3. views icon 2,670 views
  4. Nuts worth $3 per lb are to be mixed with 8 lb of nuts worth $4.25 per lb to obtain a mixture that will be sold for $4 per lb.
    1. answers icon 2 answers
    2. Mary asked by Mary
    3. views icon 592 views
  5. Randall wants to mix 57 lbs of nuts worth $1 per lb with some nuts worth $6 per lb to make a mixture worth $5 per lb. how many
    1. answers icon 1 answer
    2. Carl asked by Carl
    3. views icon 1,493 views
  6. While working at The Nut House you are asked to make a mixture of raisins and nuts worth $2.75/lb. You have 12 pounds of raisins
    1. answers icon 2 answers
    2. Loretta asked by Loretta
    3. views icon 748 views
  7. The number of nuts in a package of Nutty's premium cashews is normally distributed with mean of 432.4 nuts and standard
    1. answers icon 1 answer
    2. Celina asked by Celina
    3. views icon 1,285 views
  8. Sam the squirrel is gathering nuts for the winter. Sam hides some nuts under the rock in the garden. Sam hides twelve nuts in
    1. answers icon 2 answers
    2. 🦭💀 Skullgul asked by 🦭💀 Skullgul
    3. views icon 473 views
  9. The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth $2.30 per
    1. answers icon 1 answer
    2. June asked by June
    3. views icon 1,500 views
  10. The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth $2.30 per
    1. answers icon 1 answer
    2. nora asked by nora
    3. views icon 863 views