Now, let's design a cereal box with a different shape

  1. Your goal is to design a new shape for a cereal container that will hold the same volume of cereal as a standard cereal box and
    1. answers icon 9 answers
    2. views icon 75 views
  2. Design a new cereal box that will hold the same amount of cereal but reducemanufacturing costs. Prove that your new design holds
    1. answers icon 1 answer
    2. sup asked by sup
    3. views icon 651 views
  3. Calculate the volume and surface area of a standard cereal box.Calculate the cost of manufacturing a standard cereal box if
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 33 views
  4. Calculate the volume and surface area of a standard cereal box. Calculate the cost of manufacturing a standard cereal box if
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 62 views
  5. An advertising agency needs to design a cover for a cereal box. The nutritional information section measures 10 cm by 8 cm. The
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 46 views
  6. QuestionWhich search term would be the most effective if you were researching why cereal was invented?(1 point) Responses is
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 110 views
  7. Which search term would be the most effective if you were researching why cereal was invented?(1 point)Responses is cereal
    1. answers icon 1 answer
    2. nuh uhhhjj asked by nuh uhhhjj
    3. views icon 74 views
  8. Megan spent $9.85 on ingredients to make one pan of cereal bar and has a length of 24 inches and a width of 16 inches. Megan
    1. answers icon 1 answer
    2. wishfkl asked by wishfkl
    3. views icon 549 views
  9. Which of the following cereals is the best buy? Responses 28 oz. of cereal for $4.29 28 oz. of cereal for $4.29 - incorrect 32
    1. answers icon 3 answers
    2. views icon 80 views
  10. Which of the following cereals is the best buy?(1 point) Responses 28 oz. of cereal for $4.29 28 oz. of cereal for $4.29 32 oz.
    1. answers icon 2 answers
    2. views icon 257 views