Mr. Angulo buys 5/8 pound

  1. Mr. Angulo buys 5/8 pound of red grapes and 3/8 pound of green grapes. How many pounds of grapes did mr.angulo buy in all?
    1. answers icon 8 answers
    2. johnny asked by johnny
    3. views icon 3,154 views
  2. Mr. Ahn buys buys relishes for lunch party. He buys 7/8 pound of pickles and 9/10 pound of olives. How much altogether do these
    1. answers icon 3 answers
    2. Joshua asked by Joshua
    3. views icon 586 views
  3. Tristen mixes nuts that cost $2.00 per pond with nuts that cost $4.00 per pound. He buys triple as much of the $2.00 per pound
    1. answers icon 1 answer
    2. Betty asked by Betty
    3. views icon 643 views
  4. Harry buys American cheese at the deli. He buys 1/4 pound at the cost of x dollars per pound. If he pays $12.25 for 2.5 pounds
    1. answers icon 3 answers
    2. Sarah asked by Sarah
    3. views icon 1,109 views
  5. Trey buys five different types of coffee beans. He buys 1/2 pound of vanilla, 8/9 pound of Columbian, pounds 2 1/4 pounds of
    1. answers icon 1 answer
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 531 views
  6. A grocery store has 5 pounds of granola. One customer buys 2/3 pound of granola and another buys 5/6 pound. After these
    1. answers icon 3 answers
    2. ita asked by ita
    3. views icon 1,498 views
  7. Blueberries are $4.99 a pound . Diego buys b pounds of blueberries and pays 14.95 . Blueberries are $4.99 a pound . Jada buys
    1. answers icon 1 answer
    2. Bri asked by Bri
    3. views icon 1,294 views
  8. Marion is making trail mix for a group camping trip. She buys 3 pounds of granola for $3 per pound, and 0.75 pounds of raisins
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 52 views
  9. Manny construyó un círculo usando un compás. Usó una regla para dibujar un diámetro. Luego, construyó un ángulo inscrito
    1. answers icon 1 answer
    2. Holas asked by Holas
    3. views icon 63 views
  10. Brown rice costs $2 per pound and beans cost $1.60 per pound. Lin has $10 to spend on these items to make a large meal of beans
    1. answers icon 1 answer
    2. Alijah Cook asked by Alijah Cook
    3. views icon 193 views