Ask a New Question
Search
Matt owns a donut shop.
Matt owns a donut shop. He rents a space for $1500 a month and pays his only employee $300 a month. Matt can serve 1000 donuts
0 answers
asked by
Kay
654 views
Matt owns an ice cream shop and wants to know the volume of the sugar cones that he has in his shop. Find the approximate volume
1 answer
asked by
ale
763 views
When Cara drives to work, it takes her 30 minutes to drive 15 miles. On her days off, she likes to drive to her favorite donut
1 answer
27 views
When Cara drives to work, it takes her 30 minutes to drive 15 miles. On her days off, she likes to drive to her favorite donut
1 answer
139 views
The box plots summarize the number of customers at two donut shops over the last 15 days.
Donut Shops Shop 1: Shop 2: Number of
1 answer
99 views
Sugar Rounds Donut Shop offers 2 free donuts with every 20 purchased donuts. Sweet Delights Donut Shop offers 3 free donuts with
1 answer
33 views
A donut shop charges $.70 for each donut and $.30 for a carry out box. Shirley has five dollars to spend. At most how many
1 answer
asked by
Lauren
1,037 views
Formulate a linear programming problem for the following situation.
Homer Simpson has created two donut assortments for the the
1 answer
asked by
TayB
639 views
A donut shop charges $0.80 per glazed donut and $2.50 per coffee. If x donuts are purchased, the total cost y of donuts and a
5 answers
95 views
At Chester’s Bakery, a box of 12 donuts sells for $8.50. What is the unit price of the donuts in the box, rounded to the
1 answer
38 views