Ask a New Question
Search
It takes 0.5 gallon of
The cost of a half-gallon of orange juice at your local store is $2.78. Write this as a unit rate.(1 point) Responses $5.56/1
1 answer
137 views
The cost of a half gallon of ice cream at your local store is $5.46 points write this as a unit rate.
$2.73/1 gallon $5.46/ 1
1 answer
asked by
shoto
182 views
The cost of a half-gallon of orange juice at your local store is $2.78. Write this as a unit rate.
$2.78/1 gallon $4.36/1 gallon
1 answer
asked by
...
288 views
22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon city $3.08 per
11 answers
asked by
Anna
2,419 views
Suppose your car gets 36 miles per gallon of gasoline, and you are driving 45 miles per hour. Using unit analysis, find the
4 answers
asked by
ben
1,643 views
If your truck gets 22 high way miles per gallon and your traveling 250 miles. It takes $50 to fill your tank. Gas is $2.40 a
2 answers
asked by
Kayla
501 views
REVIEW: Candace purchased 6 gallons of gas for $13.56. What is the constant of proportionality that relates the cost in dollars,
1 answer
103 views
A driver drove 90 miles and used 4 gallons of gasoline. What is the vehicle’s consumption rate in miles per gallon?(1 point)
1 answer
asked by
SKEYEYE
163 views
The cost of a half-gallon of paint at a paint store is $17.99. Write this as a unit rate.
Responses 35.98$/1 gallon 26.99$/1
1 answer
144 views
Ranchers in the American west often wear what is called a 10 gallon hat. However, a 10 gallon hat actually holds only 3/4
1 answer
asked by
anonymous!!!
464 views