It takes 0.5 gallon of

  1. The cost of a half-gallon of orange juice at your local store is $2.78. Write this as a unit rate.(1 point) Responses $5.56/1
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 137 views
  2. The cost of a half gallon of ice cream at your local store is $5.46 points write this as a unit rate.$2.73/1 gallon $5.46/ 1
    1. answers icon 1 answer
    2. shoto asked by shoto
    3. views icon 182 views
  3. The cost of a half-gallon of orange juice at your local store is $2.78. Write this as a unit rate.$2.78/1 gallon $4.36/1 gallon
    1. answers icon 1 answer
    2. ... asked by ...
    3. views icon 288 views
  4. 22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon city $3.08 per
    1. answers icon 11 answers
    2. Anna asked by Anna
    3. views icon 2,419 views
  5. Suppose your car gets 36 miles per gallon of gasoline, and you are driving 45 miles per hour. Using unit analysis, find the
    1. answers icon 4 answers
    2. ben asked by ben
    3. views icon 1,643 views
  6. If your truck gets 22 high way miles per gallon and your traveling 250 miles. It takes $50 to fill your tank. Gas is $2.40 a
    1. answers icon 2 answers
    2. Kayla asked by Kayla
    3. views icon 501 views
  7. REVIEW: Candace purchased 6 gallons of gas for $13.56. What is the constant of proportionality that relates the cost in dollars,
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 103 views
  8. A driver drove 90 miles and used 4 gallons of gasoline. What is the vehicle’s consumption rate in miles per gallon?(1 point)
    1. answers icon 1 answer
    2. SKEYEYE asked by SKEYEYE
    3. views icon 163 views
  9. The cost of a half-gallon of paint at a paint store is $17.99. Write this as a unit rate.Responses 35.98$/1 gallon 26.99$/1
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 144 views
  10. Ranchers in the American west often wear what is called a 10 gallon hat. However, a 10 gallon hat actually holds only 3/4
    1. answers icon 1 answer
    2. anonymous!!! asked by anonymous!!!
    3. views icon 464 views