Ask a New Question
Search
Isabella shipped a 5-pound package
Isabella shipped a 5-pound package for $4. She shipped a 3-pound package for $3.60 and a 1-pound package for $3.20. A 10-pound
1 answer
asked by
hannah
488 views
(1) A business shipped 108 packages one day. Customers are charged $3.50 for each standard-delivery package and $7.50 for each
2 answers
asked by
Carter
614 views
(1) A business shipped 108 packages one day. Customers are charged $3.50 for each standard-delivery package and $7.50 for each
1 answer
asked by
Carter
501 views
A delivery service charges a base price for an overnight delivery of a package plus an extra charge for each pound the package
4 answers
asked by
Kiri
1,420 views
A delivery company's charge for an overnight package weighing in excess of one pound is given by the formula c equals 2.03 w
1 answer
32 views
A delivery company's charge for an overnight package weighing in excess of one pound is given by the formula c equals 2.03 w
1 answer
39 views
To package and ship an item, it costs $5.75 for the first pound and $0.75 for each additional pound. What is the cost of
1 answer
98 views
A store sells a 1 1/4
pound package of turkey for $9 . What is the unit price of the turkey in the package? A $11.25 per
1 answer
28 views
You are shipping a care package to your sister in college. It costs $0.85 per pound plus a flat-fee of $12 to ship the package.
4 answers
asked by
BananaBread
621 views
A shipping company charges a $5 flat fee for a package, plus a fee based on the weight of the package. The company charges $1.50
1 answer
85 views