Ask a New Question
Search
If 2/3 pound of candy
Dawson had 1⁄4 pound of candy. He split the candy evenly into 3 bowls.
How many pounds of candy did he put in each bowl? * 1
2 answers
asked by
Aela Marcellus
279 views
Calvin mixes candy that sells for $2.00 per pound with candy that costs $3.60 per pound to make 50 pounds of cancdy selling for
1 answer
asked by
Sue
1,659 views
Ms. Nina wants to buy candy mix for $1.00 per pound. If she already bought 50 pounds of candy for $1.20 per pound, how much
2 answers
asked by
Alex
1,903 views
Mixing two types of candy, the price of which was $2 and $4 per pound, Ella got a 10-lb mix of candy that cost $2.90 per pound.
3 answers
asked by
Anonymous
185 views
5.) Simone owns a candy store and wishes to mix strawberry candy worth $2.48 per pound with chocolate candy worth $3.50 per
1 answer
asked by
Kalvin
812 views
5.) Simone owns a candy store and wishes to mix strawberry candy worth $2.48 per pound with chocolate candy worth $3.50 per
2 answers
asked by
Dre
473 views
5.) Simone owns a candy store and wishes to mix strawberry candy worth $2.48 per pound with chocolate candy worth $3.50 per
0 answers
asked by
Dre
528 views
A candy store makes a 9-pound mixture of gummy candy, jelly beans, and hard candy. The cost of gummy candy is $2.00 per pound,
2 answers
asked by
Daniel
3,814 views
A candy store makes a 9-pound mixture of gummy candy, jelly beans, and hard candy. The cost of gummy candy is $2.00 per pound,
1 answer
asked by
Imgivinguponschool
126 views
A candy store makes a 9-pound mixture of gummy candy, jelly beans, and hard candy. The cost of gummy candy is $2.00 per pound,
1 answer
275 views