If 2/3 pound of candy

  1. Dawson had 1⁄4 pound of candy. He split the candy evenly into 3 bowls.How many pounds of candy did he put in each bowl? * 1
    1. answers icon 2 answers
    2. Aela Marcellus asked by Aela Marcellus
    3. views icon 279 views
  2. Calvin mixes candy that sells for $2.00 per pound with candy that costs $3.60 per pound to make 50 pounds of cancdy selling for
    1. answers icon 1 answer
    2. Sue asked by Sue
    3. views icon 1,659 views
  3. Ms. Nina wants to buy candy mix for $1.00 per pound. If she already bought 50 pounds of candy for $1.20 per pound, how much
    1. answers icon 2 answers
    2. Alex asked by Alex
    3. views icon 1,903 views
  4. Mixing two types of candy, the price of which was $2 and $4 per pound, Ella got a 10-lb mix of candy that cost $2.90 per pound.
    1. answers icon 3 answers
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 185 views
  5. 5.) Simone owns a candy store and wishes to mix strawberry candy worth $2.48 per pound with chocolate candy worth $3.50 per
    1. answers icon 1 answer
    2. Kalvin asked by Kalvin
    3. views icon 812 views
  6. 5.) Simone owns a candy store and wishes to mix strawberry candy worth $2.48 per pound with chocolate candy worth $3.50 per
    1. answers icon 2 answers
    2. Dre asked by Dre
    3. views icon 473 views
  7. 5.) Simone owns a candy store and wishes to mix strawberry candy worth $2.48 per pound with chocolate candy worth $3.50 per
    1. answers icon 0 answers
    2. Dre asked by Dre
    3. views icon 528 views
  8. A candy store makes a 9-pound mixture of gummy candy, jelly beans, and hard candy. The cost of gummy candy is $2.00 per pound,
    1. answers icon 2 answers
    2. Daniel asked by Daniel
    3. views icon 3,814 views
  9. A candy store makes a 9-pound mixture of gummy candy, jelly beans, and hard candy. The cost of gummy candy is $2.00 per pound,
    1. answers icon 1 answer
    2. Imgivinguponschool asked by Imgivinguponschool
    3. views icon 126 views
  10. A candy store makes a 9-pound mixture of gummy candy, jelly beans, and hard candy. The cost of gummy candy is $2.00 per pound,
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 275 views