Ask a New Question
Search
How many ounces are in
A bag of popcorn contains 13 1/3
ounces. Your friend eats 1/4 of the bag. How many ounces did he eat?(2 points) Responses 6 2/3
1 answer
asked by
shhh
24 views
At the grocery store, one brand of ice cream costs $4.50 for 48 ounces. The same brand costs $7 for 128 ounces or $3 for 64
1 answer
asked by
Please check my answers
177 views
Samuel bought an 8-ounce bag of lettuce and two 1-pound bags of carrots. Which is the total weight of the lettuce and carrots in
1 answer
58 views
At the grocery store, one brand of ice cream costs $4.50 for 48 ounces. The same brand costs $7 for 128 ounces or $3 for 64
1 answer
21 views
Samuel bought an 8-ounce bag of lettuce and two 1-pound bags of carrots.
Which is the total weight of the lettuce and carrots in
1 answer
64 views
At the grocery store, one brand of ice cream costs $4.50 for 48 ounces. The same brand costs $7 for 128 ounces or $3 for 64
1 answer
asked by
tyler
19 views
If a cookie weighs
of an ounce, how many ounces does a case of 24 packages with 16 cookies in each package weigh? Responses A 144
1 answer
67 views
At Costless, yogurt costs $3.20 for 40 ounces, $2.16 for 28 ounces, and $0.66 for 6 ounces. Which is the better deal?(1 point)
Re
2 answers
asked by
isabella
215 views
A small business that makes candles uses a proportional amount of essential oil and wax. For 84 ounces of wax, they use 7 ounces
1 answer
asked by
Tom Kaulitz
74 views
It is recommended that hikers drink 24 ounces of water an hour. If a canteen has 24 ounces of water, how much should the amount
6 answers
asked by
helppp/I love bot
370 views