Ask a New Question
Search
Fran bought a 48-oz bottle
Fran bought a 48-oz bottle of soda for $3.20. What was the unit cost?
a. $.24 b. $2.13 c. $3.20 d. $.07
1 answer
asked by
t
128 views
Fran bought a 48-oz bottle of soda for $3.20. What was the unit cost?
1 answer
34 views
Marian bought a 2 L bottle of fruit juice for 5.99
Isaac bought a 0.75 L bottle of the same juice for 2.95 Which was the better
5 answers
asked by
Anna
2,486 views
Three bottles are labelled as shown:
Bottle 1 0.001 mol/L HCl(aq) Bottle 2 0.003 mol/L HBr(aq) Bottle 3 0.002 mol/L KOH(aq)
5 answers
191 views
Fran wrote the inequality x/8 < 5. Which situation is best represented by this inequality?
Responses A Fran divided x cups of
1 answer
asked by
The happy person
101 views
Mal bought 3 bottles of milk and 4 bags of chips for a total of $17. At the same shop, Barbara bought 1 bottle of milk and 5
2 answers
asked by
student #1
1,091 views
Wilma went to the local market and bought 3 lemons and 5 oranges for $2.40.The same day and for the same price ,Fran bought 4
1 answer
asked by
firdous
618 views
What is the unit cost per bottle if a pack of 6 bottles of juice sells for $4.80? (1 point)
• $0.28 per bottle • $28.80 per
1 answer
197 views
Mary bought a 10-ounce bottle of cough syrup. If each dose is 1/4 ounce, how many doses are in the bottle?
6 answers
asked by
Osarhemen Igbinosun
897 views
Kennedy bought snacks for her team's practice. She bought a bag of popcorn for $3.30 and a 5-pack of juice bottles. The total
1 answer
111 views