Find the unit costs. Solve.

  1.  Roberta Hernandez sells three items‐A, B, and C in her gift shop. Each unit of A costs her $2 to buy, $1
    1. answers icon 2 answers
    2. pickle123 asked by pickle123
    3. views icon 731 views
  2. 9. Roberta Hernandez sells three items‐A, B, and C in her gift shop. Each unit of A costs her $2 to buy,
    1. answers icon 4 answers
    2. pickle123 asked by pickle123
    3. views icon 791 views
  3. Find the unit costs. Solve.6. A. A 15-inch link of silver chain costs $82.99 B. A 15-inch link of gold chain costs $112.59 How
    1. answers icon 5 answers
    2. Same Anon asked by Same Anon
    3. views icon 1,622 views
  4. CollegePak Company produced and sold 60,000 backpacks during the year just ended at an average price of $20 per unit. Variable
    1. answers icon 2 answers
    2. Ty asked by Ty
    3. views icon 4,072 views
  5. ScholarPak Company produced and sold 70,000 backpacks during the year just ended at an average price of $30 per unit. Variable
    1. answers icon 1 answer
    2. Shennin asked by Shennin
    3. views icon 754 views
  6. Suppose a company has fixed costs of $2400 and variable costs per unit of3/4x + 1690 dollars, where x is the total number of
    1. answers icon 0 answers
    2. Haris A Khan asked by Haris A Khan
    3. views icon 586 views
  7. Argus company makes three products: A, B, and C. Each unit of A costs $4, each unit of B costs $2, and each unit of C costs $1
    1. answers icon 0 answers
    2. brittney asked by brittney
    3. views icon 473 views
  8. 3 . The production of housing has the following form:H = number of housing units = 4(L + 10)1/2 + 80 (M + 3)3/4, where L is land
    1. answers icon 0 answers
    2. Peter asked by Peter
    3. views icon 624 views
  9. b. Creamed corn comes in two size cans, 15 oz and 8.5 oz. The larger can costs $1.85 and the smaller can costs $1.39. Find the
    1. answers icon 1 answer
    2. mathz asked by mathz
    3. views icon 74 views
  10. One brand of canned beans is sold in four different sizes.The 7-ounce can costs $3.49 The 16-ounce can costs $6.49 The 24-ounce
    1. answers icon 1 answer
    2. christopher rosa asked by christopher rosa
    3. views icon 413 views