Ask a New Question
Search
Find each rate 240 pounds
How do you find the unit rate for this?
The managerof Quality Dairy stores says it takes 1000 pounds of milk to make 100 pounds
1 answer
asked by
Zoe
655 views
A grocery store sells 4 pounds of grapes for $6. How much would 15 pounds of grapes cost at this rate?
Find the scale factor. 15
1 answer
31 views
A grocery store sells 4 pounds of grapes for $6. How much would 15 pounds of grapes cost at this rate?
Find the scale factor. 15
1 answer
57 views
4. Find the rate of change: Two pounds of apples cost $3.98. Six pounds cost $11.94. HINT: find the price per pound
* 1 point
1 answer
asked by
trippie
69 views
Find the rate of change: Two pounds of apples cost $3.98. Six pounds cost $11.94. HINT: find the price per pound
* 2.99/lb 7.96 /
1 answer
32 views
For the average person that is still growing, the rate of change in weight W (in pounds) with respect
to height h (in inches) is
1 answer
asked by
Marie
2,661 views
n a trip, you had to change your money from dollars to British pounds.
You got 560 pounds for 800 dollars. Which is a unit rate
1 answer
91 views
Raphael went to the store and bought 2 1/2 pounds of chicken for $9.00 at this rate how much would it cost for 1, 2 and 3 pounds
1 answer
asked by
grandma cookie
114 views
An empty dump truck weighs about 2.8×105 pounds. How much does it weigh if 15,300 pounds of trash is added? The answer should
1 answer
48 views
An empty dump truck weighs about 2.8×10^5
pounds. How much does it weigh if 15,300 pounds of trash is added? The answer should
1 answer
46 views