Ask a New Question
Search
Ferroza Can Buy A 24-Ounce
Ferroza Can Buy A 24-Ounce Bag Of Ferret Food For $1.19, Or She Can Buy A 36-Ounce Bag For $2.89. Which Is The Better Deal?
3 answers
asked by
Kelsey Farmerr
549 views
Ferroza can buy a 24 ounce bag of ferret food for 1.19 or she can buy a 36 ounce bag for 2.89. which is the better deal?
4 answers
asked by
Brooke
1,408 views
Mia can purchase a 40-ounce jar of peanut butter for $5.20 or a 15-ounce jar for $2.70. How much does Mia save per ounce by
1 answer
asked by
h
135 views
The price of 8.4 ounces of crackers is $2.42. What is the unit price? Round your answer to the nearest cent.
(1 point) Responses
2 answers
asked by
e
110 views
The price of 10 ounces of crackers is $3.00. What is the unit price? Round your answer to the nearest cent.
(1 point) Responses
1 answer
asked by
poop
104 views
What is the unit price for an ounce of coffee if a 120-ounce package costs $9.60?
$0.08 per ounce $0.80 per ounce $1.25 per ounce
1 answer
asked by
The boundaries of the former Soviet Union changed
53 views
A 16 2/5 ounce package of medicated cough drops costs $0.99. What is the unit cost?
A. $0.08 per ounce B. $0.50 per ounce C.
8 answers
asked by
Bob Tehe Builder
3,298 views
A 16 2/5 ounce package of breath mints costs $1.48. What is the unit cost?
$0.08 per ounce $0.12 per ounce $0.09 per ounce $0.06
1 answer
asked by
Mylen
226 views
A 16 2/5 ounce package of breath mints costs $1.48. What is the unit cost?
$0.08 per ounce $0.12 per ounce $0.09 per ounce $0.06
1 answer
asked by
erm
381 views
Approximate the unit price of a 10 ounce bottle of ketchup that sells for $1.59.
6¢ per ounce 0.16¢ per ounce 63¢ per ounce
1 answer
35 views