Eric went to the store and bought pounds of cheese.

  1. Eric went to the store and boughtpounds of cheese. Eric also bought pounds of turkey. What was the total amount of turkey and
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 37 views
  2. Mrs.Flores bought 5 pounds of cheese. He used 2 1/4 pounds for cheese spread. 1 3/4 pounds for nachos and the rest for
    1. answers icon 1 answer
    2. Danny asked by Danny
    3. views icon 584 views
  3. QuestionRosa bought 7/2 pounds of turkey and 9/4 pounds of cheese. She used 3/2 pounds of cheese to make macaroni and cheese.
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 7 views
  4. Alana bought 3/8 pound of swiss cheeseAnd 1/4 pound of American cheese Which pair of fraction can not be used to find how many
    1. answers icon 2 answers
    2. Jaro asked by Jaro
    3. views icon 1,610 views
  5. Alana bought 3/8 pound of swiss cheese and 1/4 pound of American Cheese. Which pair of fractions cannot be used to find how many
    1. answers icon 2 answers
    2. tina asked by tina
    3. views icon 2,372 views
  6. Greg's favorite snack is apples and cheese. Last week, he bought 2 pounds of apples and$5.73 worth of cheese. This week, he
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 155 views
  7. At the store deli, you spent $13.45 on 5 pounds of cheese. How much would it cost to buy 2 pounds of cheese?
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 41 views
  8. Greg's favorite snack is apples and cheese. Last week, he bought 21 4 pounds of apples and $5.73 worth of cheese. This week, he
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 5 views
  9. at a store you bought 2 pounds of apples and 1 1/3 pounds of grapes. If the store's scale measures to the nearest half pound,
    1. answers icon 1 answer
    2. nancy asked by nancy
    3. views icon 578 views
  10. A deli sells sliced meat and cheese. One customer purchases 4 pounds of meat and 5 pounds of cheese for a total of $30.50. A
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 8 views