Ellie has 1/5 of a yard of ribbon to make

  1. Ellie has 1/5 of a yard of ribbon to make small bows for her sisters birthday party. Ellie needs to make 6 bows that each use
    1. answers icon 1 answer
    2. Yolanda asked by Yolanda
    3. views icon 564 views
  2. Ellie uses 3 inches of ribbon for each key chain she makes. How many key chains can she make with 4 yards of ribbon?Hint: There
    1. answers icon 1 answer
    2. josephsilmon asked by josephsilmon
    3. views icon 24 views
  3. The ribbon measured 45of a yard. Jamie trimmed off a piece from the ribbon that was 12 of a yard. How long is the other piece of
    1. answers icon 1 answer
    2. T315 asked by T315
    3. views icon 13 views
  4. Ellie uses 3 inches of ribbon for each key chain she makes. How many key chains can she make with 4 yards of ribbon?Hint: There
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 22 views
  5. The ribbon measured 4/5of a yard. Jamie trimmed off a piece from the ribbon that was 1/2 of a yard. How long is the other piece
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 17 views
  6. Sandra has ribbons that are 3/4 yard, 2/6 yard, and 4/7 yard long. She needs to use the ribbon longer than 2/3 yard to make a
    1. answers icon 2 answers
    2. Etel asked by Etel
    3. views icon 1,214 views
  7. Molly wants to purchase ribbon to make bows. Red ribbon costs $1.59 per yard and gold ribbon costs $2.70 per yard. How many
    1. answers icon 1 answer
    2. doug asked by doug
    3. views icon 509 views
  8. Elena has6 6 yards of ribbon. It takes 1 4 4 1 ​ yard of ribbon to make a bow. How many bows can she make with the ribbon that
    1. answers icon 6 answers
    2. Xavier asked by Xavier
    3. views icon 2,193 views
  9. A store is selling ribbon by the yard might bought 8 yd of red ribbon each yard cost $3.50 complete south of work and equation
    1. answers icon 1 answer
    2. Consider the advertisement offering a promotion of asked by Consider the advertisement offering a promotion of
    3. views icon 7 views
  10. A store selling ribbon by the yard Mike bought eight yards of red ribbon each yard cost $3.50 complete and solve the working
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 134 views