Ask a New Question
Search
Does a gallon hold more
Ranchers in the American west often wear what is called a 10 gallon hat. However, a 10 gallon hat actually holds only 3/4
1 answer
asked by
anonymous!!!
454 views
The cost of a half-gallon of orange juice at your local store is $2.78. Write this as a unit rate.(1 point) Responses $5.56/1
1 answer
123 views
Damien sets up a bucket to catch raindrops. The bucket can hold only 1 gallon. If each raindrop is made up of about 1/90 fluid
3 answers
asked by
mark
623 views
Beth's car has a gas tank that can hold 15 gallons of gas. Her car uses
1/30 of a gallon of gas per mile driven. Darcy's car has
2 answers
asked by
Drake
1,404 views
The cost of a half-gallon of orange juice at your local store is $2.78. Write this as a unit rate.
$2.78/1 gallon $4.36/1 gallon
1 answer
asked by
...
280 views
The cost of a half gallon of ice cream at your local store is $5.46 points write this as a unit rate.
$2.73/1 gallon $5.46/ 1
1 answer
asked by
shoto
174 views
Che can fill a 9 gallon water jug with 25.50 gallons of water. How much water will 20 gallon tank hold. Which proportion
2 answers
asked by
supyallcrisisa
443 views
22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon city $3.08 per
11 answers
asked by
Anna
2,398 views
Use the ratio 1 gallon equals about 3785 mL a container hold 34,065 mL. How many gallons does the container hold
1 answer
80 views
Damien sets up a bucket to catch rain drops the bucket can hold 1 gallon. If each raindrop is mae of about 1/90 fluid ounce of
2 answers
asked by
Shay
582 views