Does a gallon hold more

  1. Ranchers in the American west often wear what is called a 10 gallon hat. However, a 10 gallon hat actually holds only 3/4
    1. answers icon 1 answer
    2. anonymous!!! asked by anonymous!!!
    3. views icon 454 views
  2. The cost of a half-gallon of orange juice at your local store is $2.78. Write this as a unit rate.(1 point) Responses $5.56/1
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 123 views
  3. Damien sets up a bucket to catch raindrops. The bucket can hold only 1 gallon. If each raindrop is made up of about 1/90 fluid
    1. answers icon 3 answers
    2. mark asked by mark
    3. views icon 623 views
  4. Beth's car has a gas tank that can hold 15 gallons of gas. Her car uses1/30 of a gallon of gas per mile driven. Darcy's car has
    1. answers icon 2 answers
    2. Drake asked by Drake
    3. views icon 1,404 views
  5. The cost of a half-gallon of orange juice at your local store is $2.78. Write this as a unit rate.$2.78/1 gallon $4.36/1 gallon
    1. answers icon 1 answer
    2. ... asked by ...
    3. views icon 280 views
  6. The cost of a half gallon of ice cream at your local store is $5.46 points write this as a unit rate.$2.73/1 gallon $5.46/ 1
    1. answers icon 1 answer
    2. shoto asked by shoto
    3. views icon 174 views
  7. Che can fill a 9 gallon water jug with 25.50 gallons of water. How much water will 20 gallon tank hold. Which proportion
    1. answers icon 2 answers
    2. supyallcrisisa asked by supyallcrisisa
    3. views icon 443 views
  8. 22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon city $3.08 per
    1. answers icon 11 answers
    2. Anna asked by Anna
    3. views icon 2,398 views
  9. Use the ratio 1 gallon equals about 3785 mL a container hold 34,065 mL. How many gallons does the container hold
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 80 views
  10. Damien sets up a bucket to catch rain drops the bucket can hold 1 gallon. If each raindrop is mae of about 1/90 fluid ounce of
    1. answers icon 2 answers
    2. Shay asked by Shay
    3. views icon 582 views