An 18 ounce box of cereal sells for $2.88. What

  1. A company sells cereal in two different-sized boxes: a 17-ounce box for $2.89, and a 24-ounce box for $3.29. How do the unit
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 28 views
  2. An 18 ounce box of cereal sells for $2.88. What is the unit cost of the cereal?
    1. answers icon 2 answers
    2. tank asked by tank
    3. views icon 1,664 views
  3. A breakfast restaurant has 22 boxes of cereal in its store room. Each box of cereal has 15.4 ounces of cereal. The manager needs
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 34 views
  4. A breakfast restaurant has 22 boxes of cereal in its store room. Each box of cereal has 15.4 ounces of cereal. The manager needs
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 39 views
  5. A breakfast restaurant has 22 boxes of cereal in its store room. Each box of cereal has 15.4 ounces of cereal. The manager needs
    1. answers icon 3 answers
    2. llewnraBynnhoJ asked by llewnraBynnhoJ
    3. views icon 49 views
  6. Bill’s favorite breakfast cereal is available in four different sizes. Which is the best buy?A. 15-ounce box for $4.20 B.
    1. answers icon 7 answers
    2. YEET boy asked by YEET boy
    3. views icon 2,448 views
  7. A 16 ounce box of cereal costs $4.00. How many cents per ounce does cereal cost?
    1. answers icon 8 answers
    2. Gabby asked by Gabby
    3. views icon 3,840 views
  8. Approximate the unit price of a 10 ounce bottle of ketchup that sells for $1.59.6¢ per ounce 0.16¢ per ounce 63¢ per ounce
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 8 views
  9. Jitters sells a 12-oz. cup of coffee for $2.70, and she sells a 20- oz. cup for $4.50. Which cup size is a better deal per
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 5 views
  10. Describe how proportions could be used to compare two products: If a 24-ounce can of pears sells for 1.90 and a 32 ounce can
    1. answers icon 3 answers
    2. Rae asked by Rae
    3. views icon 391 views