Ask a New Question
Search
An 18 ounce box of cereal sells for $2.88. What
A company sells cereal in two different-sized boxes: a 17-ounce box for $2.89, and a 24-ounce box for $3.29. How do the unit
1 answer
28 views
An 18 ounce box of cereal sells for $2.88. What is the unit cost of the cereal?
2 answers
asked by
tank
1,664 views
A breakfast restaurant has 22 boxes of cereal in its store room. Each box of cereal has 15.4 ounces of cereal. The manager needs
1 answer
34 views
A breakfast restaurant has 22 boxes of cereal in its store room. Each box of cereal has 15.4 ounces of cereal. The manager needs
1 answer
39 views
A breakfast restaurant has 22 boxes of cereal in its store room. Each box of cereal has 15.4 ounces of cereal. The manager needs
3 answers
asked by
llewnraBynnhoJ
49 views
Bill’s favorite breakfast cereal is available in four different sizes. Which is the best buy?
A. 15-ounce box for $4.20 B.
7 answers
asked by
YEET boy
2,448 views
A 16 ounce box of cereal costs $4.00. How many cents per ounce does cereal cost?
8 answers
asked by
Gabby
3,840 views
Approximate the unit price of a 10 ounce bottle of ketchup that sells for $1.59.
6¢ per ounce 0.16¢ per ounce 63¢ per ounce
1 answer
8 views
Jitters sells a 12-
oz. cup of coffee for $2.70, and she sells a 20- oz. cup for $4.50. Which cup size is a better deal per
1 answer
5 views
Describe how proportions could be used to compare two products: If a 24-ounce can of pears sells for 1.90 and a 32 ounce can
3 answers
asked by
Rae
391 views