Alex and four of his friends are planning to split

  1. Alex and four of his friends are planning to split he cost of lunch. They want to spend at most $6 per person. write and solve
    1. answers icon 1 answer
    2. Theresa A Novack asked by Theresa A Novack
    3. views icon 81 views
  2. Three friends Alex, Ben, and Casey presented a young mathematician with a puzzle. They told him that the sum oftheir ages add up
    1. answers icon 1 answer
    2. Mike asked by Mike
    3. views icon 654 views
  3. Alex is planning to buy a new smartphone, and he's comparing prices at different stores to find the best deal. He notices that
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 12 views
  4. Alex's friends have collected 180 gold coins to give to charity. Alex decides he wants to donate some gold coins also, so he
    1. answers icon 2 answers
    2. Nagiro asked by Nagiro
    3. views icon 617 views
  5. Alex was on a coast-to-coast trip by automobile. While passing through Ohio, Alex had a flat tire. It was fixed by Sam’s
    1. answers icon 0 answers
    2. mike asked by mike
    3. views icon 1,031 views
  6. Alex was on a coast-to-coast trip by automobile. While passing through Ohio, Alex had a flat tire. It was fixed by Sam’s
    1. answers icon 0 answers
    2. mike asked by mike
    3. views icon 902 views
  7. Teri, nick, and Alex had $865 altogether. Teri spent 2/5 of her money. Nick spent $40, and Alex spent twice as much as Alex. If
    1. answers icon 3 answers
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 711 views
  8. Is this sentence:“Alex Muros won the science fair. Alex’s project explained why leaves change colors in the fall. Alex was
    1. answers icon 1 answer
    2. Quira asked by Quira
    3. views icon 139 views
  9. There is 1/8of a pizza left to split between 2 of your friends. If you split the pizza equally, what fraction of the pizza will
    1. answers icon 1 answer
    2. rain on your party asked by rain on your party
    3. views icon 97 views
  10. Jayani bought 8.4 pounds of food for $5.92 per pound. She then split it equally between herself and three friends. If they split
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 30 views