Ask a New Question
Search
A store sells 3 ears
A store sells 3 ears of corn for $1. They round prices to the nearest cent as shown below. Tell whether you would describe the
1 answer
asked by
kimie
1,009 views
A store sells one model of bicycle for $250.
a. Write an expression for the amount of money the store receives if it sells b
1 answer
asked by
zach
780 views
15 An appliance store sells two brands of televisions. Each Daybrite set sells for $425, and each Noglare set sells for $700.
1 answer
asked by
Stephanie
1,278 views
Abigail sells rice to store. she has a total of 125 cavans that she plans to distribute to three stores. if she gives 1/5 of
2 answers
asked by
Anonymous
4,438 views
The produce market sells corn at the rate of 5 ears for $1.30.
At this rate, how much will a dozen ears cost? $3.12 $3.90 $3.85
1 answer
4 views
Daniel's Grocery Store sells tomatoes for $ 4.80 per 4 pounds. Yaroslav's Fresh Vegetable Store sells tomatoes for $ 12.25 per 7
1 answer
asked by
Emmeline Olivia Lombard
83 views
A hardware store sells lightbulbs in the following wattages: 25, 40, 60, 75, 100. At midday, the store sells out of 60-watt
1 answer
46 views
An electronics store is selling personal CD players. The regular price for each
CD player is $90. During a typical two weeks, the
1 answer
asked by
Haseeb
3,411 views
An electronics store sells 60 entertainment systems per month at $800 each. For every $20 increase in the selling price, the
1 answer
asked by
dennyelle
2,806 views
A hardware store sells lightbulbs in the following wattages: 25, 40, 60, 75, 100. At midday, the store sells out of 60-watt
1 answer
asked by
Yugisho
67 views