A quarter pound hamburger (115g)

  1. A quarter pound hamburger (115g) will rise the temp of 5kg of water 82.8 degrees C. A person uses about 100 Calories per mile
    1. answers icon 1 answer
    2. Kayla asked by Kayla
    3. views icon 566 views
  2. Mr. Miller says, Plan on a quarter pound of hamburger per person." There are 21 people in the class, including Mr. Miller and
    1. answers icon 2 answers
    2. regina asked by regina
    3. views icon 631 views
  3. Mary thinks that a quarter-pound hamburger is heavier than a 5 oz hamburger. Explain why she is incorrect.
    1. answers icon 1 answer
    2. Mae asked by Mae
    3. views icon 646 views
  4. 2/3 x 2/5Which scenarios match the expression above A. Felicia and her friend ordered a 2/3 pound hamburger to share she ate 2/5
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 112 views
  5. Find each unit price and tell which is the better buy.A 1/2-pound hamburger for $3.50 ; a 1/3-pound hamburger for $3.25
    1. answers icon 2 answers
    2. Amy asked by Amy
    3. views icon 764 views
  6. The food stand at the zoo sold 2,514 pounds of hamburger last month.the average cost of a pound of hamburger is $2.Jeremy
    1. answers icon 3 answers
    2. Zane asked by Zane
    3. views icon 992 views
  7. I want to check my answer.Hamburger meat is on sale for $2.50 per pound. This can be written as $2.50x. Evaluate this expression
    1. answers icon 14 answers
    2. prefernottosay asked by prefernottosay
    3. views icon 874 views
  8. Maria’s family hosts a barbeque every month in the summer. In May, they bought 3.2 pounds of hamburger and 3 packages of hot
    1. answers icon 2 answers
    2. Useless asked by Useless
    3. views icon 218 views
  9. Caleb went to the grocery store to purchase hamburger meat and hamburger buns for an upcoming barbecue with his friends. At the
    1. answers icon 1 answer
    2. Woo asked by Woo
    3. views icon 245 views
  10. How many pounds of hamburger that costs $1.60 per pound must be mixed with 70 pounds of hamburger that costs $2.10 per pound to
    1. answers icon 1 answer
    2. nina asked by nina
    3. views icon 826 views