Ask a New Question
Search
A pound of chocolate costs 6 dollars. Maya buys p
A pound of chocolate costs 6 dollars. Maya buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Maya pays.
1 answer
52 views
A pound of chocolate costs 7 dollars. Ahmad buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Ahmad pays.
1 answer
82 views
A pound of chocolate costs 7 dollars. Chau buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Chau pays.
1 answer
asked by
333
81 views
a pound of chocolate costs 8 dollars. boris buys p pounds. write an equation to represent the total cost c that boris pays
1 answer
61 views
Sweet job wants to sell special mix that consists of 18 pounds of dark chocolate worth seven dollars a pound and milk chocolate
1 answer
11 views
A 4-pound bag of grass seed costs $20. A 12-pound bag of grass seed costs $36.
How much less does each pound of grass seed cost
1 answer
asked by
JKL Lowery
70 views
Blueberries are $4.99 a pound . Diego buys b pounds of blueberries and pays 14.95 . Blueberries are $4.99 a pound . Jada buys
1 answer
asked by
Bri
1,256 views
Harry buys American cheese at the deli. He buys 1/4 pound at the cost of x dollars per pound. If he pays $12.25 for 2.5 pounds
3 answers
asked by
Sarah
1,054 views
A gourmet chocolate bar weighs three-fourths pound. The chocolate bar has 16 pieces. How much does each piece weigh?
A. 12 pounds
1 answer
asked by
Your Local Emo Freak
128 views
Rosie buys her favorite hot chocolate from a hot chocolate shop. She pays five dollars and gets a 20 ounce cup. What is the unit
2 answers
255 views