Ask a New Question
Search
A pawn shop is selling gold for $12.00 an ounce
A pawn shop is selling gold for $12.00 an ounce and platinum for $9.00 an ounce. How much of each should be used to make a
0 answers
asked by
ja17
449 views
At the time this problem was written, the price of gold was $427 per ounce, while that of platinum was $866 an ounce. The
1 answer
asked by
Christina
770 views
On a coordinate plane, 2 lines intersect at (6, 6).
Red beads cost $1 an ounce and gold beads cost $3 an ounce. Juanita wants to
1 answer
8 views
A jeweler wants to make a 1 ounce ring composed of gold and silver, using $200 worth of metal. If gold costs $6000 per ounce and
1 answer
asked by
Jody
1,142 views
In 2000, the internatonal price of gold was $270 per ounce, and the price of silver was $5 per ounce. How much silver could be
1 answer
asked by
Kris
561 views
Gold has sold for $523/ounce. How many milligrams of gold could you buy for one cent( 16.0 ounce = 454 grams)
2 answers
asked by
Chenelle
498 views
A jeweler buys gold jewelry and resells the gold to a refinery. The jeweler buys gold for $1,235.55 per ounce, and then resells
4 answers
asked by
Ms. Liz
1,488 views
If gold sells today for 1625 per ounce, and a large mining truck hauls 400 tons of gold ore, what is the value of the gold in
2 answers
asked by
Lilly
864 views
If gold sells today for 1625 per ounce, and a large mining truck hauls 400 tons of gold ore, what is the value of the gold in
1 answer
asked by
Lilly
1,110 views
Can anyone check this and see if I'm right?
A crafts store bought 27 1/4 ounces of potpourri. The shop divides the potpourri into
6 answers
asked by
Valerie
763 views