A manufacturer of cereal finds

  1. A manufacturer of cereal finds that the masses of cereal in a company's 200-g package are normally distributed with a mean of
    1. answers icon 2 answers
    2. kitkat asked by kitkat
    3. views icon 1,750 views
  2. A cereal box manufacturer changes the size of a box of cereal to increase the amount of cereal it contains. The equation 12+7.6n
    1. answers icon 1 answer
    2. Cons asked by Cons
    3. views icon 1,317 views
  3. A cereal manufacturer needs to order cardboard mateial for their cereal boxes. The length of the box is 8 inches, the width is 2
    1. answers icon 1 answer
    2. Sup jugalo's asked by Sup jugalo's
    3. views icon 76 views
  4. In a taste of 200 people, only 25 said that they would purchase the cereal sampled. How many boxes of cereal can the
    1. answers icon 1 answer
    2. immanuel asked by immanuel
    3. views icon 487 views
  5. QuestionWhich search term would be the most effective if you were researching why cereal was invented?(1 point) Responses is
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 153 views
  6. Which search term would be the most effective if you were researching why cereal was invented?(1 point)Responses is cereal
    1. answers icon 1 answer
    2. nuh uhhhjj asked by nuh uhhhjj
    3. views icon 121 views
  7. Boxes are labeled as containing 500g of cereal. The machine filling the boxes produce weights that are normally distributed with
    1. answers icon 1 answer
    2. Robin asked by Robin
    3. views icon 1,402 views
  8. A cereal manufacturer needs to order cardboard mateial for their cereal boxes. The length of the box is 8 inches, the width is 2
    1. answers icon 1 answer
    2. Sup jugalo's asked by Sup jugalo's
    3. views icon 68 views
  9. A cereal manufacturer claims to include 18.7 ounces of cereal in each box, with a standard deviation of 0.2 ounces. A random
    1. answers icon 1 answer
    2. Angie asked by Angie
    3. views icon 693 views
  10. Which of the following cereals is the best buy? Responses 28 oz. of cereal for $4.29 28 oz. of cereal for $4.29 - incorrect 32
    1. answers icon 3 answers
    2. views icon 118 views