A grocer mixes peanuts that

  1. A grocer mixes peanuts that cost $1.49 per pound and walnuts that cost $2.69 per pound to make 100 pounds of a mixture that
    1. answers icon 3 answers
    2. Monica asked by Monica
    3. views icon 2,735 views
  2. A grocer mixes peanuts that cost $.49 per pound and chocolates that cost $.10 per pound tomake 100 pounds of a mixture that
    1. answers icon 1 answer
    2. bridge asked by bridge
    3. views icon 506 views
  3. a candy company has 130 pounds of cashews and 170 pounds of peanuts which they combine into different mixes good luck stats has
    1. answers icon 1 answer
    2. Mary asked by Mary
    3. views icon 770 views
  4. A grocer mixes x kg of Grade A and Y kg of Grade B nuts to get 60 kg of mixed nuts. Write and equation involving x and y to
    1. answers icon 1 answer
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 503 views
  5. A nut wholesaler sells two types of mixes of cashews and peanuts. He makes a low-grade mix containing 8 pounds of peanuts and 4
    1. answers icon 3 answers
    2. asingh asked by asingh
    3. views icon 1,103 views
  6. a candy company has 130 pounds of cashews and 170 pounds of peanuts which they combine into different mixes the deluxe has half
    1. answers icon 2 answers
    2. Mary asked by Mary
    3. views icon 2,325 views
  7. A nut wholesaler sell two types of mixes of cashews and peanuts. He makes low-grade mix containing 8 pound of peanuts and 4
    1. answers icon 1 answer
    2. Amartya asked by Amartya
    3. views icon 1,071 views
  8. to make a mixture of 80 pounds of coffee worth $272 a grocer mixes coffee wortg $3.25 a pound with cofee worth $3.85 a pound.How
    1. answers icon 1 answer
    2. adiba asked by adiba
    3. views icon 753 views
  9. A grocer wants to m,ix three kinds of hard candy to sell for $2.40 per pound. He need 50 pounds of candy altogether. He mixes
    1. answers icon 0 answers
    2. Alyssa. asked by Alyssa.
    3. views icon 667 views
  10. A grocer mixes together some cashews costing 8$ per kilogram with some nuts costing 10$ per kilogram. The grocer sold 12 kg of
    1. answers icon 1 answer
    2. Rebekah asked by Rebekah
    3. views icon 2,425 views