A cable company charges $40

  1. A cable company charges $40 plus $12 for each cable jack. If x is the number of jacks installed, the linear equation is
    1. answers icon 0 answers
    2. phil asked by phil
    3. views icon 406 views
  2. A company needs to make 32.9 km of cable for a customer. The machine making the cable can create 4.5 km of cable per hour. While
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 80 views
  3. A company needs to make 32.9km of cable for a customer. The machine making the cable can create 4.5km of cable per hour. While
    1. answers icon 3 answers
    2. views icon 67 views
  4. your local cable company charges $29.99/month for basic cable. Premium channels are available for a surcharge of $5.95/channel.
    1. answers icon 2 answers
    2. Michael asked by Michael
    3. views icon 1,706 views
  5. A cable TV company charges ​$24 for the basic service plus ​$8 for each movie channel. Let y be the total cost in dollars of
    1. answers icon 1 answer
    2. Thine Mothereth asked by Thine Mothereth
    3. views icon 69 views
  6. A cable TV company charges ​$26 for the basic service plus ​$6 for each movie channel. Let y be the total cost in dollars of
    1. answers icon 1 answer
    2. Thine Mothereth asked by Thine Mothereth
    3. views icon 62 views
  7. A cable TV company charges ​$25 for the basic service plus ​$6 for each movie channel. Let y be the total cost in dollars of
    1. answers icon 1 answer
    2. Thine Mothereth asked by Thine Mothereth
    3. views icon 55 views
  8. A cable company charges a monthly fee of $24,50 for cable service. There is an additional monthly fee of 3$ for each premium
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 79 views
  9. A cable television company charges $24.95 a month for basic cable service and $6.95 a month for each additional premium channel.
    1. answers icon 2 answers
    2. Cons asked by Cons
    3. views icon 482 views
  10. A cable tv company charges $50 for the basic service plus $10 for each movie channe. Let C(X) be the total cost in dollars of
    1. answers icon 1 answer
    2. student asked by student
    3. views icon 587 views