Ask a New Question
Search
A 60 ounce glass bottle
Bottled apple juice is sold in four different sizes. Which is the best buy?
Responses 10.5 ounce bottle for $2.49 10.5 ounce
2 answers
asked by
katelyn
222 views
Lynda is deciding between two sizes of Juice at the local grocery store. The 64 ounce bottle costs $3.50. The 128 ounce bottle
1 answer
84 views
Lynda is deciding between two sizes of Juice at the local grocery store. The 64 ounce bottle costs $3.50. The 128 ounce bottle
1 answer
asked by
...
215 views
Lynda is deciding between two sizes of Juice at the local grocery storeThe 64 ounce costs $3.50. The 128 ounce bottle costs
1 answer
77 views
Bottled apple juice is sold in four different sizes. Which is the best buy?
A. 10 1 2 -ounce bottle for $2.49 B. 16 1 4 -ounce
11 answers
asked by
Mohmmed
2,655 views
A 60 ounce glass bottle of juice sells for $4.20 while a 1.5 liter of the same juice sells in a plastic bottle for $3.06.
1 answer
asked by
Ace
39 views
You can buy shampoo in a 5-ounce bottle for $3.39 or in an 15-ounce bottle for $9.99.
a) What is the price per ounce for the
1 answer
asked by
ACB121
709 views
the convenience store sells a 16 ounce bottle of water for 2.40 and a 28 ounce bottle of water for 2.80 tiana wants to compare
3 answers
asked by
mic
84 views
Approximate the unit price of a 10 ounce bottle of ketchup that sells for $1.59.
6¢ per ounce 0.16¢ per ounce 63¢ per ounce
1 answer
28 views
I can purchase a 30-ounce bottle of juice for $1.80 or a 64 ounce bottle of juice for $3.20. How much do I save per ounc by
1 answer
asked by
Ariana
557 views