A 2-pint bottle of bleach

  1. A 2-quart bottle of bleach costs $1.76. What is the price per pint?
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 30 views
  2. A 2-pint bottle of bleach costs $1.60. What is the price per fluid ounce?$
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 26 views
  3. A certain size bottle holds exactly 4/5 pint of liquid. How many of these bottles can be filled from a 20-pint container?
    1. answers icon 0 answers
    2. Bridgett asked by Bridgett
    3. views icon 425 views
  4. A certain size bottle holds exactly 4/5 pint of liquid. How many of these bottles can be filled from a 20-pint container?
    1. answers icon 1 answer
    2. Bridgett asked by Bridgett
    3. views icon 650 views
  5. A bottle of juice states that a serving is 1/2 cup. How many servings are in 2-pint container? ( Hint: One pint equals 2 cups?
    1. answers icon 5 answers
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 1,875 views
  6. The bottle of bleach lists the percentage of sodium hypochlorite as 6.0%. If the density of commercial bleach is 1.084 g/mL, how
    1. answers icon 1 answer
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 715 views
  7. What fact does the author use to support her opinion about bleach? (1 point)1. Bleach is a poison. 2. Bleach is an expensive
    1. answers icon 6 answers
    2. Student asked by Student
    3. views icon 586 views
  8. Two quarts of ice cream cost $9.40. How much does 1 pint cost? (Remember to convert : 2 pints=1 quart)* 1 point $1.50 per pint
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 142 views
  9. Two quarts of ice cream cost $5.48. How much does 1 pint cost? (Remember to convert : 2 pints=1 quart)* 1 point $0.69 per pint
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 170 views
  10. Two quarts of ice cream cost $6.52. How much does 1 pint cost? (Remember to convert : 2 pints=1 quart)* 1 point $0.75 per pint
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 142 views