Ask a New Question
Search
A 2-pint bottle of bleach
A 2-quart bottle of bleach costs $1.76. What is the price per pint?
1 answer
30 views
A 2-pint bottle of bleach costs $1.60. What is the price per fluid ounce?
$
1 answer
26 views
A certain size bottle holds exactly 4/5 pint of liquid. How many of these bottles can be filled from a 20-pint container?
0 answers
asked by
Bridgett
425 views
A certain size bottle holds exactly 4/5 pint of liquid. How many of these bottles can be filled from a 20-pint container?
1 answer
asked by
Bridgett
650 views
A bottle of juice states that a serving is 1/2 cup. How many servings are in 2-pint container? ( Hint: One pint equals 2 cups?
5 answers
asked by
Anonymous
1,875 views
The bottle of bleach lists the percentage of sodium hypochlorite as 6.0%. If the density of commercial bleach is 1.084 g/mL, how
1 answer
asked by
Anonymous
715 views
What fact does the author use to support her opinion about bleach? (1 point)
1. Bleach is a poison. 2. Bleach is an expensive
6 answers
asked by
Student
586 views
Two quarts of ice cream cost $9.40. How much does 1 pint cost? (Remember to convert : 2 pints=1 quart)
* 1 point $1.50 per pint
1 answer
142 views
Two quarts of ice cream cost $5.48. How much does 1 pint cost? (Remember to convert : 2 pints=1 quart)
* 1 point $0.69 per pint
1 answer
170 views
Two quarts of ice cream cost $6.52. How much does 1 pint cost? (Remember to convert : 2 pints=1 quart)
* 1 point $0.75 per pint
1 answer
142 views