Ask a New Question
Search
7 bottles x 25 cents/bottle
2. ( a ) Bottles of water cost 25 cents each.
( i ) Find the cost of 7 bottles in cents. ( 1 ) 7 bottles x 25 cents/bottle = 175
1 answer
75 views
A box of 12 table costs 21 cents.The same brand is packaged in bottles containing 100 tablets and sells for $1.50 per bottle.How
2 answers
asked by
Johnny
723 views
7 bottles x 25 cents/bottle = 175 cents
( ii ) Write down an expression in b for the cost of b bottles in cents.
1 answer
57 views
A soda cost A cents for each bottle, including the deposit, but there is a refund of B cents on each empty bottle. How much must
1 answer
asked by
Mike 50
571 views
2. ( a ) Bottles of water cost 25 cents each.
( ii ) Write down an expression in b for the cost of b bottles in cents. b bottles
1 answer
64 views
Three bottles are labelled as shown:
Bottle 1 0.001 mol/L HCl(aq) Bottle 2 0.003 mol/L HBr(aq) Bottle 3 0.002 mol/L KOH(aq)
5 answers
183 views
Find the unit price and tell which is the better buy:
A 64 oz. bottle of juice costs $2.39, and a 20 oz. bottle costs &0.79. You
2 answers
asked by
Sammy
1,103 views
At family market an 8 can pack of bottles costs $4.48 and a 24 can case cost $9.60 both the bottle and the can are 12 oz what is
1 answer
45 views
Alang buys bottles of pineapple juice at the corner store. Assume each bottle of juice is the same price. The proportional
11 answers
107 views
At Family Market, an 8-can pack of bottles costs $4.48, and a 24-can case costs $9.60. (Both the bottle and the can are 12
1 answer
asked by
bank
119 views