6.12--Selena buys 6 pounds of grapes for $9. What is

  1. 6.12--Selena buys 6 pounds of grapes for $9. What is the unit rate for the grapes?1.5 pounds per $1 About $0.67 per pound $1.50
    1. answers icon 1 answer
    2. Moon squad! asked by Moon squad!
    3. views icon 137 views
  2. Mr.angulo buys 5/8 pounds of red grapes and 3/8 pounds of green grapes how many pounds of grapes did Mr. Angelo buy in all
    1. answers icon 3 answers
    2. Kie'Myrah asked by Kie'Myrah
    3. views icon 774 views
  3. Marcus has $to spend on fruit. He buys mangos and spends the rest of the money on grapes. The store charges $ for each mango and
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 9 views
  4. 3 friends share 6 pounds of grapes equally. Each pound has 40 grapes.How many grapes does each friend get? (1 point) Responses
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 93 views
  5. A grocery store sells 4 pounds of grapes for $6. How much would 15 pounds of grapes cost at this rate?Find the scale factor. 15
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 10 views
  6. A grocery store sells 4 pounds of grapes for $6. How much would 15 pounds of grapes cost at this rate?Find the scale factor. 15
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 10 views
  7. 3 friends share 6 pounds of grapes equally. Each pound has 40 grapes.How many grapes does each friend get? A.20 grapes B.60
    1. answers icon 1 answer
    2. . asked by .
    3. views icon 220 views
  8. 3 friends share 6 pounds of grapes equally. each pound 40 grapes. How many grapes does each friend get?20 grapes 60 grapes 80
    1. answers icon 1 answer
    2. exciting pictures asked by exciting pictures
    3. views icon 77 views
  9. On a coordinate plane, a dashed straight line with a negative slope goes through (0, 5) and (5, 0). Everything to the left of
    1. answers icon 11 answers
    2. views icon 9 views
  10. Three friends are each making a fruit salad for a summer picnic. Zadie uses 6 pounds of strawberries, 10 pounds of grapes, and 2
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 39 views