Ask a New Question
Search
6.12--Selena buys 6 pounds of grapes for $9. What is
6.12--Selena buys 6 pounds of grapes for $9. What is the unit rate for the grapes?
1.5 pounds per $1 About $0.67 per pound $1.50
1 answer
asked by
Moon squad!
137 views
Mr.angulo buys 5/8 pounds of red grapes and 3/8 pounds of green grapes how many pounds of grapes did Mr. Angelo buy in all
3 answers
asked by
Kie'Myrah
774 views
Marcus has $
to spend on fruit. He buys mangos and spends the rest of the money on grapes. The store charges $ for each mango and
1 answer
9 views
3 friends share 6 pounds of grapes equally. Each pound has 40 grapes.
How many grapes does each friend get? (1 point) Responses
1 answer
93 views
A grocery store sells 4 pounds of grapes for $6. How much would 15 pounds of grapes cost at this rate?
Find the scale factor. 15
1 answer
10 views
A grocery store sells 4 pounds of grapes for $6. How much would 15 pounds of grapes cost at this rate?
Find the scale factor. 15
1 answer
10 views
3 friends share 6 pounds of grapes equally. Each pound has 40 grapes.
How many grapes does each friend get? A.20 grapes B.60
1 answer
asked by
.
220 views
3 friends share 6 pounds of grapes equally. each pound 40 grapes. How many grapes does each friend get?
20 grapes 60 grapes 80
1 answer
asked by
exciting pictures
77 views
On a coordinate plane, a dashed straight line with a negative slope goes through (0, 5) and (5, 0). Everything to the left of
11 answers
9 views
Three friends are each making a fruit salad for a summer picnic. Zadie uses 6 pounds of strawberries, 10 pounds of grapes, and 2
1 answer
39 views