Ask a New Question
Search
6 notebooks cost the same
At a store each notebook has a cost of x dollars. Which situation can be represented by this inequality?
(pick an answer) 5x < 3x
1 answer
asked by
silent
83 views
Mrs. Barton has a budget of $50 to purchase notebooks for her students. Composition notebooks cost $0.50 each, and spiral
1 answer
96 views
A store initially had 120 notebooks. If they sold 45 notebooks and then received a shipment of 80 notebooks, how many notebooks
1 answer
97 views
Amy needs to purchase pencils and notebooks for her students the number of pencils needed is at least twice as many of the
1 answer
56 views
Joe went school supply shopping. He spent $22.50 on notebooks and pencils. Notebooks cost $2.00 and pencils cost $0.50. He
1 answer
asked by
Garhl
758 views
George went to the store to buy notebooks.
• He had $36 to spend. • He purchased 4 notebooks. • After buying the notebooks,
1 answer
75 views
George went to the store to buy notebooks.
• He had $36 to spend. • He purchased 4 notebooks. • After buying the notebooks,
1 answer
asked by
the noob
110 views
George went to the store to buy notebooks.
• He had $36 to spend. • He purchased 4 notebooks. • After buying the notebooks,
1 answer
asked by
NOMAN
103 views
A friend bought 2 boxes of pencils and 8 notebooks for school and it cost him $11. He went back to the store the same day to buy
1 answer
asked by
Draylon500
895 views
A friend brought 2 boxes of pencils and 8 notebooks to school and it cost $11. He went back and spent $11.25 on 3 boxes of
2 answers
asked by
Anonymous
1,354 views