Ask a New Question
6 kg of potatoes cost
at the market, potatoes cost $1.15 per pound. imagine you bought $3.45 worth of potatoes. how many pounds of potatoes did you
1 answer
asked by
b
111 views
Fiona bought five carrots and seven potatoes for $4.10. Each carrot cost 10 cents more than potatoes. How much does a carat
1 answer
79 views
At Super Grocery, potatoes cost $2.85 for 5 pounds. At Value Market, potatoes cost $4.20 for 7 pounds. What is the unit price of
1 answer
96 views
At Super Grocery, potatoes cost $2.85 for 5 pounds. At Value Market, potatoes cost $4.20 for 7 pounds. What is the unit price of
1 answer
asked by
your mama
123 views
Please help, what operation should I use to solve this problem? Jessica bought 10.50 pounds of potatoes. The potatoes are sold
3 answers
asked by
Jaliyah
435 views
What operation should I use to solve this problem? Jessica bought 10.50 pounds of potatoes, The potatoes are sold in sacks of
1 answer
asked by
Jaliyah
722 views
If p pounds of potatoes cost $k,find the cost (in cent) of one pound of potatoes.
1 answer
asked by
ABC
557 views
Potatoes cost $0.62 per pound. What is the total cost of the bags of potatoes Tanisha needs to buy
3 answers
asked by
Yusra
1,080 views
The table below shows the cost per pound of different vegetables.
Prices of Vegetables Vegetable Cost (per pound) Potatoes $3.89
1 answer
61 views
Bob buys eggs and potatoes at a store. • He pays a total of $25.92. • He pays $2.57 for the eggs. • He buys 5 bags of
1 answer
186 views