6 kg of potatoes cost

  1. at the market, potatoes cost $1.15 per pound. imagine you bought $3.45 worth of potatoes. how many pounds of potatoes did you
    1. answers icon 1 answer
    2. b asked by b
    3. views icon 74 views
  2. Fiona bought five carrots and seven potatoes for $4.10. Each carrot cost 10 cents more than potatoes. How much does a carat
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 54 views
  3. At Super Grocery, potatoes cost $2.85 for 5 pounds. At Value Market, potatoes cost $4.20 for 7 pounds. What is the unit price of
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 59 views
  4. At Super Grocery, potatoes cost $2.85 for 5 pounds. At Value Market, potatoes cost $4.20 for 7 pounds. What is the unit price of
    1. answers icon 1 answer
    2. your mama asked by your mama
    3. views icon 86 views
  5. Please help, what operation should I use to solve this problem? Jessica bought 10.50 pounds of potatoes. The potatoes are sold
    1. answers icon 3 answers
    2. Jaliyah asked by Jaliyah
    3. views icon 394 views
  6. What operation should I use to solve this problem? Jessica bought 10.50 pounds of potatoes, The potatoes are sold in sacks of
    1. answers icon 1 answer
    2. Jaliyah asked by Jaliyah
    3. views icon 680 views
  7. If p pounds of potatoes cost $k,find the cost (in cent) of one pound of potatoes.
    1. answers icon 1 answer
    2. ABC asked by ABC
    3. views icon 521 views
  8. Potatoes cost $0.62 per pound. What is the total cost of the bags of potatoes Tanisha needs to buy
    1. answers icon 3 answers
    2. Yusra asked by Yusra
    3. views icon 1,050 views
  9. The table below shows the cost per pound of different vegetables.Prices of Vegetables Vegetable Cost (per pound) Potatoes $3.89
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 36 views
  10. Bob buys eggs and potatoes at a store. • He pays a total of $25.92. • He pays $2.57 for the eggs. • He buys 5 bags of
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 154 views