Ask a New Question
Search
5kg of ginger costing N24
5kg of ginger costing N24 per kg, is diluted with 10kg of garlic costing N18 per kg.
Find the cost of the mixture per kg.?
2 answers
asked by
BIZHATOCOTO
764 views
5kg of ginger costing naria 24 per kg is diluted with 10kg of garlic costing naria 18 per kg. Find the cost of the mixture per
1 answer
72 views
A girl bought a comic book costing 625¢, a pen costing 570¢ and a chocolate bar costing 375¢. She paid her bill with a $20
2 answers
asked by
Zip
808 views
Su Li has 13 kg of almonds costing $5 per kilogram. How many kilograms of cashews costing $12 per kg should be added to get a
2 answers
asked by
rachel
1,542 views
a shopkeeper allows a discount of 15% on his shop. how much money can a man save if he buys a bag costing rs2500, a shaving set
2 answers
asked by
maha
788 views
coffee shop plans to mix grage a cogge costing $9.50/lb and grade b coffee costing &7 /lb to yield a 20lb blen costing $8.50/lb.
1 answer
asked by
lisa
558 views
You have R200 to buy a cow costing R10.00 sheep costing R2.00 a chicken costing R0.10,no change must be leftover from R200 total
0 answers
asked by
Matekane
499 views
A standard costing system is the traditionally used costing system. It has two main purposes: cost control and product costing.
0 answers
asked by
Tameika
481 views
I have a number of questions.Please answer as many as possible according to your expertise.
1.I have seen for sale fossils of
0 answers
asked by
hidayah
592 views
I have a number of questions. please answer as many possible according your expertise.
1. i have seen for sale fossils of ginger
4 answers
asked by
ain
588 views