Ask a New Question
5 pounds of potatoes for
Bot Randi places 2 bags of potatoes in a bin. Each bag contains 3.5 pounds of white potatoes and 2 3/4 pounds of yellow
1 answer
asked by
Jello
111 views
Frederic has 80 pounds of potatoes. He puts some of the potatoes in bags. The line plot shows the weights of the bags of
1 answer
asked by
L
349 views
A chef had 115 pounds of potatoes left after the weekend. He used 273 pounds on Saturday and 181 pounds on Sunday. The equation
1 answer
91 views
A chef had 115 pounds of potatoes left after the weekend. He used 273 pounds on Saturday and 181 pounds on Sunday. The equation
1 answer
asked by
Aela Marcellus
487 views
Frederic has 80 pounds of potatoes. He puts some of the of the potatoes in crates petanies in bags. The line plot shows the
1 answer
asked by
Dino cat
84 views
at the market, potatoes cost $1.15 per pound. imagine you bought $3.45 worth of potatoes. how many pounds of potatoes did you
1 answer
asked by
b
110 views
At Super Grocery, potatoes cost $2.85 for 5 pounds. At Value Market, potatoes cost $4.20 for 7 pounds. What is the unit price of
1 answer
94 views
At Super Grocery, potatoes cost $2.85 for 5 pounds. At Value Market, potatoes cost $4.20 for 7 pounds. What is the unit price of
1 answer
asked by
your mama
120 views
Mr. Yi buys vegetables at a market. He purchases 6 pounds of potatoes, p, and 3 pounds of onions, n, for $18. Onions cost twice
5 answers
68 views
Please help, what operation should I use to solve this problem? Jessica bought 10.50 pounds of potatoes. The potatoes are sold
3 answers
asked by
Jaliyah
434 views