3 pens and 2pencils sold

  1. 3 pens and 2pencils sold for $.47. What Is the price for set of pen and pencil?
    1. answers icon 0 answers
    2. Sydney asked by Sydney
    3. views icon 345 views
  2. A salesperson bought a caase of pens.On Monday, he sold 1/2 of the pens.On Tuesady, he sold 30 more.On Wednesday, he sold 1/3 of
    1. answers icon 2 answers
    2. Katherine asked by Katherine
    3. views icon 1,669 views
  3. A college bookstore ordered 6 boxes of red pens. The store sold 32 red pens last week and 35 red pens this week. Five pens were
    1. answers icon 3 answers
    2. Amber shall asked by Amber shall
    3. views icon 742 views
  4. The price of a package of 4 pens is $8.00. The same pens are sold at $2.50 each. If Alex bought three packages of pens rather
    1. answers icon 2 answers
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 542 views
  5. a shopkeeper bought 16 boxes of pens.each box contained m pens.10 pens were sold on the first day.(a) how many pens were left
    1. answers icon 4 answers
    2. kimi asked by kimi
    3. views icon 1,659 views
  6. A college bookstore ordered six boxes of red pens. The store sold 37 red pens last week and 67 red pens this week. 4 pens were
    1. answers icon 2 answers
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 605 views
  7. A college bookstore ordered six boxes of red pens. The store sold 32 red pens last week and 35 red pens this week. Five pens
    1. answers icon 2 answers
    2. jose asked by jose
    3. views icon 583 views
  8. A shopkeeper bought pens at a rate of 12 pens for 150 rs and sold them at rate of 10 pens for 130rs.The number of pens he should
    1. answers icon 3 answers
    2. xyz asked by xyz
    3. views icon 5,344 views
  9. Last week, Fred had a total of 334 yellow and red pens. Two weeks later, he sold 2/3 of all the yellow pens and 82 red pens. Now
    1. answers icon 1 answer
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 308 views
  10. An office supply store sells pens for $3 and notebooks for $5. Before school started, the store sold 12 more pens than notebooks
    1. answers icon 1 answer
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 858 views