Ask a New Question
Search
3 friends share 6 pounds of grapes equally. each pound
3 friends share 6 pounds of grapes equally. Each pound has 40 grapes.
How many grapes does each friend get? (1 point) Responses
1 answer
93 views
3 friends share 6 pounds of grapes equally. each pound 40 grapes. How many grapes does each friend get?
20 grapes 60 grapes 80
1 answer
asked by
exciting pictures
77 views
3 friends share 6 pounds of grapes equally. Each pound has 40 grapes.
How many grapes does each friend get? A.20 grapes B.60
1 answer
asked by
.
220 views
3 friends share 6 pounds of grapes equally each pound has 40 grapes how many grapes does each friend get
1 answer
39 views
6.12--Selena buys 6 pounds of grapes for $9. What is the unit rate for the grapes?
1.5 pounds per $1 About $0.67 per pound $1.50
1 answer
asked by
Moon squad!
137 views
The cost, y, of red grapes can be represented by the equation y=3x, where x is the number of pounds of red grapes.
The grapes
1 answer
14 views
Nine friends share 12 pounds pecans equally. how many pounds does each friend gets equally?
6 answers
asked by
mandy
1,512 views
Marcus has $
to spend on fruit. He buys mangos and spends the rest of the money on grapes. The store charges $ for each mango and
1 answer
9 views
The cost of a pound of grapes from​ Frank's Farmstand is $ 2.25 for the first​ pound, and $ 2.00 for each additional pound.
1 answer
4 views
11 of 2511 of 25 Items
Question Chandler bought 2 pounds of grapes for $3.99 per pound, .5 pounds of apples for $1.75 per pound,
3 answers
asked by
Jojo
145 views