3 friends share 6 pounds of grapes equally. Each pound

  1. 3 friends share 6 pounds of grapes equally. Each pound has 40 grapes.How many grapes does each friend get? (1 point) Responses
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 93 views
  2. 3 friends share 6 pounds of grapes equally. each pound 40 grapes. How many grapes does each friend get?20 grapes 60 grapes 80
    1. answers icon 1 answer
    2. exciting pictures asked by exciting pictures
    3. views icon 77 views
  3. 3 friends share 6 pounds of grapes equally. Each pound has 40 grapes.How many grapes does each friend get? A.20 grapes B.60
    1. answers icon 1 answer
    2. . asked by .
    3. views icon 220 views
  4. 3 friends share 6 pounds of grapes equally each pound has 40 grapes how many grapes does each friend get
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 39 views
  5. 6.12--Selena buys 6 pounds of grapes for $9. What is the unit rate for the grapes?1.5 pounds per $1 About $0.67 per pound $1.50
    1. answers icon 1 answer
    2. Moon squad! asked by Moon squad!
    3. views icon 137 views
  6. The cost, y, of red grapes can be represented by the equation y=3x, where x is the number of pounds of red grapes.The grapes
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 15 views
  7. Nine friends share 12 pounds pecans equally. how many pounds does each friend gets equally?
    1. answers icon 6 answers
    2. mandy asked by mandy
    3. views icon 1,512 views
  8. Marcus has $to spend on fruit. He buys mangos and spends the rest of the money on grapes. The store charges $ for each mango and
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 9 views
  9. The cost of a pound of grapes from​ Frank's Farmstand is $ 2.25 for the first​ pound, and $ 2.00 for each additional pound.
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 5 views
  10. 11 of 2511 of 25 ItemsQuestion Chandler bought 2 pounds of grapes for $3.99 per pound, .5 pounds of apples for $1.75 per pound,
    1. answers icon 3 answers
    2. Jojo asked by Jojo
    3. views icon 145 views