--Almonds worth $4.05 per pound

  1. --Almonds worth $4.05 per pound were mixed with walnuts worth $4.15 per pound. How many pounds of each were used if there were
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 87 views
  2. --Almonds worth $4.05 per pound were mixed with walnuts worth $4.15 per pound. How many pounds of each were used if there were
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 100 views
  3. --Almonds worth $4.05 per pound were mixed with walnuts worth $4.15 per pound. How many pounds of each were used if there were
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 141 views
  4. Almonds worth $4.05 per pound were mixed with walnuts worth $4.15 per pound. How many pounds of each were used if there were 16
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 89 views
  5. -Almonds worth $4.05 per pound were mixed with walnuts worth $4.15 per pound. How many pounds of each were used if there were 16
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 101 views
  6. Almonds worth $4.45 per pound were mixed with walnuts worth $5.15 per pound. How many pounds of each were used if there were 16
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 77 views
  7. The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth $2.30 per
    1. answers icon 1 answer
    2. June asked by June
    3. views icon 1,500 views
  8. The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth $2.30 per
    1. answers icon 1 answer
    2. nora asked by nora
    3. views icon 863 views
  9. 17. The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth $2.30
    1. answers icon 1 answer
    2. martin asked by martin
    3. views icon 187 views
  10. A grocery store makes a 20-pound mixture of almonds and cashew nuts. The store charges $4 per pound for almonds and $5.50 per
    1. answers icon 1 answer
    2. Nola asked by Nola
    3. views icon 1,728 views