= 25,000 units Selling price

  1. If fixed costs are $240,000, the unit selling price is $32, and the unit variable costs are $20, what are the old and new
    1. answers icon 2 answers
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 1,535 views
  2. Currently, the unit selling price of a product is $110, the unit variable cost is $80, and the total fixed costs are $345,000. A
    1. answers icon 1 answer
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 1,213 views
  3. calculate the net operating income ,evergreen corp has provided the following data: sales per period 1000 units ,selling price $
    1. answers icon 0 answers
    2. Sara asked by Sara
    3. views icon 731 views
  4. Sylvia is a jewelry maker who wants to make a 55% profit on the necklaces she makes. If it costs $12.40 to make a necklace, what
    1. answers icon 1 answer
    2. 980 asked by 980
    3. views icon 109 views
  5. At the present price of $20 per unit, the firm is selling 2000 units of a good. It believes that the price elasticity of demand
    1. answers icon 0 answers
    2. celina asked by celina
    3. views icon 505 views
  6. In economics, revenue Upper R is defined as the amount of money derived from the sale of a product and is equal to the number x
    1. answers icon 1 answer
    2. Anne asked by Anne
    3. views icon 749 views
  7. During a Merdeka Day celebration,a furniture company marked down the price of a queen size bed by 25%,selling it for $1200. At
    1. answers icon 6 answers
    2. fizz asked by fizz
    3. views icon 841 views
  8. Setting a price on perishable items does not include calculatinga. a selling price per dozen b. the total cost c. the total
    1. answers icon 1 answer
    2. Diana asked by Diana
    3. views icon 798 views
  9. Setting a price on perishable items does not include calculatinga. A selling price per dozen, b.by. the total cost, c. the total
    1. answers icon 1 answer
    2. Diana asked by Diana
    3. views icon 1,334 views
  10. the marketing department esti mates that if the selling price of the new product is set at birr 40 per unit sales will be 400
    1. answers icon 1 answer
    2. Birhanu asked by Birhanu
    3. views icon 162 views