Zoe bought 1.5 pounds of apples for $3.50 per pound. She wanted to find the total cost using partial products. Part A Drag all of the partial products into the box that Zoe needs to solve the problem. (1 point) Put responses in the correct input to answer the question. Select a response, navigate to the desired input and insert the response. Responses can be selected and inserted using the space bar, enter key, left mouse button or touchpad. Responses can also be moved by dragging with a mouse. numbers to put: 0.18 3 0.25 0.5 1.5 0.05

1 answer

To find the total cost of 1.5 pounds of apples at $3.50 per pound using partial products, we can break the multiplication into easier components.

To do this calculation:

  1. Split the 1.5 into 1 and 0.5.
  2. Split the $3.50 into $3.00 and $0.50.

Using partial products:

  • For the first part: \( 1 \times 3.50 = 3.50 \)
  • For the second part: \( 0.5 \times 3.50 = 1.75 \)

Now we can note the important values we get from this:

  • 3 (from 1 x 3.00)
  • 0.50 (from 0.5 x 3.00)
  • 0.25 (from 0.5 x 0.50)
  • 1.5 (from 1 x 0.50)

The partial products needed for the calculation of the total cost are:

  • 3.00
  • 1.50

However, note that the numbers you provided do not directly fit into this calculation; if you were asked for combinations of numbers, you may focus on the methods to derive the values mentioned earlier.

The relevant responses from the list you provided are likely:

  • 1.5
  • 0.5
  • 3

If you were to pick answers based on the original problem, you would select:

  • 1.5 (for the first part)
  • 3 (for part of the cost)

If you can provide more instructions or context regarding how the inputs should be used, I can assist you further!

Similar Questions
    1. answers icon 2 answers
  1. Chandler bought 2 pounds of grapes for $3.99 per pound,.5 pounds of apples for $1.75 per pound, and 1.5 pounds of cherries for
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 3 answers
  2. McIntosh Apples($) Cost per Pound Pounds ($) Cost 2 3.70 3 5.55 4 7.40 The costs per pound for Granny Smith apples and McIntosh
    1. answers icon 1 answer
more similar questions